Tohumdan toprağa, topraktan İdol'e
From seed to soil, from soil to İdol
  1. Tez No: 668316
  2. Yazar: ÖZGE ATAYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Anthropology, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İnsan; ilk çağlardan günümüze kadar olan süreçte temel ihtiyaçları doğrultusunda yaşamıştır. İlk yerleşim yeri olan ve en uzun süre yaşadığı Paleolitik Çağ'da insanlar, kayalarda ve mağaralarda saklanmıştır. Bu dönemde üretimden uzak ve sürekli göç eder pozisyondadır. Kendini korumak ve avlanmak için ağaç, taş ve kemikten alet yapmış; ateşi bulmuş ve bütün bunları keşifle gerçekleştirmiştir. Keşifleriyle birlikte medeniyete ulaşmış kadın ile erkek cinsi; bu çağda birbirinden farklı olduğunu görmüştür. İlk çağ ile anaerkil olan topluluk, medeniyet sonrası yerini ataerkil bir yapıya bırakmıştır. Ataerkil oluşum ile erkek hegemonyasından çıkamayan ve çeşitli baskılara maruz kalan kadın, birçok haktan mahrum edilmiştir. Hatta tek tanrılı dinlerin ortaya çıkışı ile erkeklerin günah sembolü haline gelmiştir. Günümüzde hala tüketicinin ilgisini çekmek amacıyla kullanılan kadın; toplumsal yanıyla değil, arzulanan ve beğenilen bir nesne yönüyle ilgi görmektedir. Anaerkil süreçle başladığımız bu eril toplum, ataerkil bir döneme geçmiş ve kadına dair olan birçok şey ikinci plana atılmıştır. Bu çalışmada; arkeolog ve sosyologlar tarafından yapılma nedeni hala tartışılan ve günümüzde popülerliğini devam ettiren kadın idollerinin üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The first human being from the first ages to the present; basic needs. It was hidden in rocks and caves during the Paleolithic Age, which was the first settlement of humanity and lived for the longest time. During this period, it is in a position to migrate away from production and continuously. He made tools made of bones and stones to protect himself and hunt, found fire, and all these things were discovered by discovery. In the Neolithic Era, where he reached civilization with his discoveries, he saw that the male and female genera were different from each other. Women who were unable to leave the male hegemony and were subjected to oppression were deprived of many rights. With the emergence of monotheistic religions, it has become a symbol of sin for men. Today, women are still used to attract the attention of the consumer, not the social side, desirable and appreciated in terms of an object attracts attention. This masculine society, which we started with the matriarchal process, has gone through a patriarchal period and many things about women have been put to the background. The study will focus on women ıdols, which are still debated by archaeologists and sociologists.