Gübrelemenin bazı toprak karakterleri ve bitki gelişimine etkisi
The effect of fertilization on some soil characteristics and plant growth.
- Tez No: 672865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ SEVİNÇ KRAVKAZ KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toprak yaşamımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Bitkiler dünya üzerindeki tüm canlılar için doğrudan ya da dolaylı bir şekilde besin kaynağıdır ve bütün canlı yaşamı bitkilere bağımlıdır. Bitkilerin gelişimini hızlandırmak ve elde edilen ürünlerin artışını sağlamak amacıyla en çok tercih edilen yöntem topraktaki besin maddelerinin artırılması yan, gübrelemedir. Toprağa farklı çeşit ve oranlarla yapılan bileşimlerde gübre ilavesi sonucunda toprağın neredeyse bütün fiziksel, kimyasal ve hatta biyolojik yapısı değişebilir. Gübreleme sayesinde çeşitli bitkilerin gelişimi hızlandırıldığı gibi gübreleme toprak yapısını da önemli ölçüde değiştirir. Bu çalışmada gübrelemenin bazı toprak karakterleri ve bitki gelişimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için ağaç fidanları (karaçam, sedir, elma, erik) mevsimlik çiçekler (kadife, begonya, petunya, menekşe), tohumdan yetişen meyveler (domates, salatalık, biber, bakla) ve tohumdan yetişen sebzeler (dereotu, maydanoz, tere, marul) olmak üzere 4 grup bitki kullanılmıştır. Toplam 16 tür bitki, 5 parsele 5 tekrarlı olacak şekilde dikilmiş ve parsellerin her birinde sığır gübresi, solucan gübresi, tavuk gübresi, koyun gübresi uygulanmıştır. Son parsel ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda uygulanan gübrelerin bazı toprak karakterleri ile bitkilerde çap, boy ve kuru ağırlık değerlerine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil is an indispensable element of our life. Plants are a direct or indirect source of food for all living things on earth, and all living things are dependent on plants. The most preferred method in order to accelerate the development of plants and increase the products obtained is fertilization, by increasing the nutrients in the soil. Almost all physical, chemical and even biological structure of the soil can be changed as a result of the addition of fertilizers in different types and compositions to the soil. Thanks to fertilization, the development of various plants is accelerated and fertilization significantly changes the soil structure. In this study, it was aimed to determine the effects of fertilization on some soil characteristics and plant growth. For this, tree saplings (larch, cedar, apple, plum), seasonal flowers (velvet, begonia, petunia, violet), fruits grown from seeds (tomatoes, cucumbers, peppers, broad beans) and vegetables grown from seeds (dill, parsley, cress, lettuce) 4 groups of plants were used. A total of 16 species of plants were planted in 5 plots with 5 replications and cattle manure, vermicompost, chicken manure and sheep manure were applied in each plot. The last plot was determined as the control group. As a result of the study, the effects of applied fertilizers on some soil characteristics and diameter, height and dry weight values of plants were determined.