Yıkama tekniklerinin örme dış giyim tasarımına estetik katkıları
Aesthetic contribution of washing techniques to knitted outerwear design
- Tez No: 668318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZKENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma; t-shirt üretiminde ürüne farklı görsel etkiler kazandırmak amacıyla uygulanan ve yıkama işlemi olarak adlandırılan çalışmaların farklı dikiş teknikleri ve kumaş türleri üzerinde oluşturduğu estetik etkileri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. İki bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde, günümüzde yüksek ticari değere sahip ürünler olan t-shirtlerin iç çamaşırından dış giyim ürününe dönüşümü aktarılmış, hammaddeden paketli ürün haline gelmesine kadar geçirdiği tüm aşamalar açıklanmıştır. İlk bölüm kapsamında bir t-shirtün maliyetine etki eden tüm değişkenler hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde t-shirt üretiminde uygulanan yıkama türlerinin estetik etkileri deneysel çalışmalarla tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalar için örme dış giyim üretiminde en fazla tercih edilen, yağ yıkama, devore yıkama, asit yıkama ve batik yıkama uygulamaları seçilmiştir. T-shirt üretiminde en fazla kullanılan kumaş ve dikiş türleriyle hazırlanan numunelerle yıkama işlemleri gerçekleştirilmiş, elde edilen örnekler arasında görsel karşılaştırmalar yapılmıştır. Her yıkama türü için yapılan karşılaştırmalar neticesinde elde edilen bulgular açıklanmıştır. Deneysel çalışmalarda tekstil dış giyim sektörüne hizmet veren işletme yetkililerinin bilgilerinden yararlanılmış, yazarın hazır giyim alanındaki tecrübeleri aktarılmıştır. Tez; tecrübeye dayalı bilgi birikiminin kayıt altına alınmasını sağlayarak emek ve zaman kaybının yaşanmasını önlemeyi hedeflemektedir. Tezin en önemli amacı ise, örme hazır giyim alanında çalışan tasarımcıların yıkama uygulamalarının estetik kazanımları hakkında başvurabilecekleri bir kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal the aesthetic effects of the washing process, which is applied to give different visual effects to the product in t-shirt production, on different sewing techniques and fabric types. In the first section of the research, which consists of two sections, the transformation of t-shirts, which are products with high commercial value today, from underwear to outerwear are discussed, and all the stages from raw material to packaging product are explained. Within the first section, information is given about all the variables that affect the cost of a t-shirt. In the second section of the research, the aesthetic impacts of the washing types applied in t-shirt production are determined by experimental studies. For experimental studies, the most preferred applications in knitted outerwear production are oil washing, devoré washing, acid washing and batik washing. Washing processes were carried out with the samples prepared with the fabric and sewing types most commonly used in T-shirt production, and visual comparisons were made between the samples obtained. The findings obtained as a result of the comparisons made for each type of washing are explained. In the experimental studies, the information of the company officials serving the textile and outerwear sector was used and the experiences of the author in the field of ready wear were conveyed. The thesis aims to prevent the loss of labor and time by ensuring the recording of experience-based knowledge. The most important aim of the thesis is to produce a resource that designers working in the field of knitted ready-to-wear can refer to as regards the aesthetic gains of washing practices.