Noise mapping on Gaziantep University campus area
Gaziantep Üniversitesi kampüs alanında gürültü haritasının çıkarılması
- Tez No: 668319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gürültü, tüm diğer çevresel kirlilikler gibi ciddiye alınması gereken, gerekli tedbirlerin alınmasını ve kontrol edilmeyi gerektiren bir unsurdur. Gerek iç gerekse dış mekanlarda gürültü oluşturan birçok kaynak mevcuttur. Gürültünün kontrol edilmemesi durumunda günlük hayatımızın her alanında karşılaşacağımız ve sürekli rahatsızlık verecek bir etken haline gelir. Bu da uzun ya da kısa vadede sürekli veya anlık birçok sağlık sorunu meydana getirir. Bu Çalışmada, gürültü kirliliğinin önemli kaynağı olan karayolu trafik gürültüsünün Gaziantep Üniversitesi kampüsü boyutunda araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gürültü kirliliği çarpık ve sağlıksız kentleşmenin önemli ölçütlerinden birisidir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Kampüsünde karayolu araç trafiğinin neden olduğu gürültü kirliliğinin araştırılması ve önlem alınması amaçlanmaktadır. Gaziantep Üniversitesi Kampüsünün sekiz noktası çevresel gürültü açısından incelenmiştir. Bu noktalardaki araç yüklerine göre Grid Noise Map tekniği kullanılarak gürültü haritası hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Noise is an element that needs to be taken seriously, such as all other environmental pollution, and to be controlled. There are many sources that generate noise both internally and externally. If the noise is not controlled, we will encounter in every area of our daily life and become a factor which will cause constant discomfort. This brings a lot of health problems in a long or short time, constant or instant. Noise pollution is one of important parameters for irregular urbanization. The aim is researching about the noise pollution in Gaziantep University Campus, which is caused by vehicle traffic on highway, and taking precautions. In this study, eight points of Gaziantep University Campus were examined in terms of environmental noise. Based on the vehicle loads on these points, noise map was prepared by using Grid Noise Map technique.