Suriyeli öğrencilerin Türkçe derslerindeki başarı ile diğer derslerdeki akademik başarısı arasındaki ilişki
The relationship between Syrian students' success in Turkish lessons and their academic success in other lessons
  1. Tez No: 668327
  2. Yazar: ELİF BİLGE İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
2011 yılında Suriye'de çıkan olayların sonucunda milyonlarca insan Türkiye'ye göç etmiştir. Bu insanların büyük bir çoğunluğunu çocuklar oluşturmaktadır. Bu çalışma Türkiye'ye göç eden Suriyeli çocukların Türkçe dersindeki akademik başarının diğer derslerin akademik başarısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasından yararlanılmıştır. Bu bağlamda 2018-2019 İzmir ili genelinde öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin Türkçe, matematik, tarih derslerinin ortalamaları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için betimsel analiz yönteminden faydalanılmıştır. Öğrencilerin Türkçe akademik başarı puanları ile matematik ve tarih dersleri akademik başarı puanlarını karşılaştırabilmek için Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Gözlem sonuçlarını anlamlandırabilmek için de frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Sonuç olarak; Türkçe dersinde akademik başarı gösteren öğrencilerin diğer derslerde de başarı sağlayacağı görüşü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2011, as a result of the events in Syria, millions of people have emigrated to Turkey. Most of these people are children. This work of other courses in the academic achievement of children immigrated to Turkey Syrian Turkish course aims to analyze the impact on academic achievement. The case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. In this context, the average of Turkish, mathematics, and history lessons of Syrian students studying in 2018-2019 İzmir province were used. Descriptive analysis method was used to analyze the obtained data. Pearson Product Moments correlation analysis was conducted to compare the academic achievement scores of students in Turkish with their academic achievement scores in mathematics and history courses. Frequency and percentage values were used to make sense of the observation results. As a result; It has been argued that students who have achieved academic success in Turkish lessons will achieve success in other lessons.