Guidelines for structural health monitoring systems on tall buildings and a case study
Yüksek binalarda kurulacak yapı sağlığı izleme sistemi standardının belirlenmesi ve örnek uygulaması
- Tez No: 668332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN CEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, Deprem Tasarım Sınıfı 1 ve 2 olan 105 m'den yüksek binalarda yapı tepkilerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesini zorunlu hale getirmiştir. Yüksek binalarda kurulacak yapı sağlığı izleme (YSİ) sistemleri, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi'nde yürütülen iki araştırma projesi kapsamında hazırlanan Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın yayımladığı YSİ Yönergesi'ne uygun olmalıdır. Bu projeler kapsamında sırasıyla İzmir ve İstanbul'da iki yüksek binaya örnek uygulama olarak YSİ sistemleri kurulmuştur. Bu tez, YSİ Yönergesi'nin hazırlanmasını ve İzmir'de 216 m yüksekliğindeki bir ofis binasına YSİ sistemi kurulmasını sunmaktadır. Binanın yapısal sistemi, çekirdekte betonarme perdeler, dairesel kompozit kolonları olan moment aktaran çerçeveler ve iki mekanik katta bulunan burkulması önlenmiş çelik çaprazlardan oluşmaktadır. Binanın yapısal tepkisi ivmeölçerlerden oluşan 27 kanallı kapsamlı bir YSİ sistemi ile gerçek zamanlı olarak izlenmektedir. Binanın Doğu-Batı ve Kuzey-Güney eksenleri doğrultularındaki ilk dört öteleme modları ve binanın ilk dört burulma modlarına ait yapısal sistem dinamik özellikleri çevresel titreşim kayıtlarından tespit edilmiştir. Binanın 2019 yılında meydana gelen moment büyüklükleri Mw 3.9–6.0 ve binaya uzaklıkları 15–283 km olan depremler sırasında alınan tepki kayıtları analiz edilmiştir. Binanın sonlu eleman yapısal modeli oluşturulmuştur. Sonlu eleman modelinden elde edilen doğal titreşim frekansları ve titreşim mod şekilleri binanın sistem tanılamasından tespit edilenlerle uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The new Turkish Building Earthquake Code requires real-time monitoring of the structural response of buildings of Earthquake Design Class 1 and 2 that are taller than 105 m. Structural health monitoring (SHM) systems on tall buildings have to comply with the SHM Guidelines by the Disaster and Emergency Management Presidency of Turkey, developed as part of two research projects that were undertaken at METU and Bogazici University. Two tall buildings in Izmir and Istanbul, respectively, were instrumented as case studies for the SHM systems on tall buildings per the new Code. This thesis presents the development of the SHM Guidelines and the instrumentation of a 216 m tall office building in Izmir, whose structural system consists of reinforced concrete (RC) core shear walls, RC moment-resisting frames with circular composite columns, and buckling-restrained braces at two mechanical floors. Structural response of the building is currently monitored in real time by a dense network of 27 channels of accelerometers. Structural system dynamic properties of the building for the first four translational modes in both East- West and North-South directions and the first four torsional modes were identified from the ambient vibration records. Structural responses of the building recorded during the earthquakes in 2019 with moment magnitudes Mw 3.9–6.0 and epicenters 15–283 km away from the building were analyzed. A finite element structural model of the building was developed. Natural vibration frequencies and vibration mode shapes from the finite element model agreed well with those from the system identification of the building.