The concept of 'well-known trademarks'
Tanınmış markaların korunması
  1. Tez No: 668346
  2. Yazar: SİNAN HALUK TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI, PROF. DR. ARZU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Telekomünikasyon teknolojilerinin gelişmesi ve sosyal medyanın yaygın ve yoğun kullanımı sonucu bilgi, günümüzde, dünyanın herhangi bir yerine saniyeler içinde ulaştırılabilmektedir. Bu durumun markalar ve marka sahipleri bakımından- özellikle bahsi geçen markalar tanınmış markalar ise- biri olumlu biri olumsuz olmak üzere iki sonucu olmuştur. Bu bakımdan, ortaya çıkan olumlu sonuç, söz konusu marka sahiplerinin artık eskiye kıyasla daha az zaman, para ve emek harcayarak markalarını dünyanın en ücra şehirlerindeki tüketicilere bile tanıtabiliyor olmalarıdır. Diğer yandan, ortaya çıkan olumsuz sonuç ise, tanınmışlık ve kullanımları artan markalarının, bunlardan haksız fayda sağlamanın da daha kolay hale gelmesi sebebiyle, daha çok korunmaya ihtiyaç duymaya başlamalarıdır. Tanınmış markalara; ulusal hukuk sistemleri, bölgesel ve Paris Sözleşmesi ile TRIPS Anlaşması gibi uluslararası hukuk metinleri tarafından tanınan özel genişletilmiş koruma rejimi de yukarıda bahsi geçen artan koruma ihtiyacına cevap vermek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu amaca ulaşmak için, söz konusu hukuki metinler, tanınmış markaları ayrıcalıklı bir konuma getirecek şekilde kaleme alınmış ve bu şekilde, tanınmış markalar, marka hukukuna egemen olan bölgesellik, sınıf esasına dayalı koruma ve tescil ilkesi gibi kuralların bir kısmından belli ölçüde muaf tutulmuştur. Bu çalışmada, yukarıda bahsi geçen esaslar ve muafiyetler çerçevesinde; tanınmış marka kavramı, tanınmış markalara sunulan özel ve genişletilmiş koruma ile çeşitli hukuki metinlerde ve yargı kararlarında tanınmış markaların ele alınışı konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the advancements in the telecommunication technologies, and the wide-spread usage of social media, information now disseminates across the entire globe in a matter of seconds. The effect of this has been twofold in the world of trademarks and service marks, in that, it has been both beneficial and detrimental to the proprietors of such marks, and even more so, if such marks are well-known marks. The benefit enjoyed by the proprietors in the above sense, is that they do not have to go through all the trouble of promoting and marketing their mark, as now it takes less time, funds and effort for the trademark or service mark to be introduced to consumers in even the remotest parts of the world. The detrimental effect incurred by such proprietors on the other hand is, the fact that their well-known trademark and/or service mark now needs more protection as it is easier to take unfair advantage of such marks compared to regular ones. The special protection regime granted to well-known marks, by national laws, regional legal instruments and international legal instruments such as the Paris Convention and the TRIPS Agreement, aims to answer to this need and to provide adequate protection to these marks. To achieve this purpose, these legal instruments have been drafted in such a way that they confer well-known marks a special position among other trademarks in the sense that they are held exempt from principles such as the principles of territoriality, class-based protection and the requirement for the mark to be registered to obtain protection. This work, therefore, focuses on what constitutes a well-known mark, how they are exempt, to some extent, from the above principles and how they are regulated and protected in various legal contexts.