Başkanlık sistemleri ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde devlet başkanlarının yasama ve yürütme ile ilişkileri
Presidential systems and relations of heads of state with the legislative and executive in the Presidential system of government
  1. Tez No: 668356
  2. Yazar: GÖKHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkemizde uygulamaya konulan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi özellikle yürütme alanında getirdiği köklü değişimlerle ve kendine özgü kurallar içermesiyle diğer başkanlık sistemlerinden ayrılmaktadır. Yapılan anayasal değişikliklerle başkanlık sistemine daha yakın özellikler barındıran bu sistem, cumhurbaşkanını önemli ve icrai yetkilerle donatmış ve özellikle sert kuvvetler ayrılığına uygun olarak yürütmenin yasamadan bağımsız bir şekilde oluşmasını sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı ülkemizde uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile diğer başkanlık sistemlerinde devlet başkanlarının yürütme ve yasama ile ilişkilerini, başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerinin uygulandığı farklı ülkeler örnek gösterilmek suretiyle ortaya koymaktır. Bu kapsamda hem devlet başkanlarının yasama ve yürütme ile ilişkileri ortaya konulmuş hem de bu sistemler arasındaki temel farklılıklar üzerinde durularak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin tam anlamıyla bir başkanlık veya yarı başkanlık sistemlerinin özelliklerini taşımadığı, başkanlık sisteminin sahip olduğu özelliklere yakın özellikler taşısa da geçmişte uygulanan parlamenter sistemin ortaya çıkardığı olumsuzlukları önlemek ve siyasi istikrarı sağlamak amacıyla kendine özgü kurallara sahip bir sistem olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The presidential government system put into practice in our country differs from other presidential systems, especially with the radical changes it brings in the field of execution and it contains specific rules. This system, which has features closer to the presidential system with the constitutional changes made, provided the president with important and executive powers and ensured that the executive was formed independently from the legislature, especially in accordance with the separation of hard powers. The aim of this study is to demonstrate the relations between the executive and the legislature of the heads of state in the Presidential Government System implemented in our country and other presidential systems, by showing the different countries where presidential and semi-presidential systems are implemented. In this context, both the relations of the heads of state with the legislature and the executive are revealed and the fundamental differences between these systems are emphasized, and the Presidential System of Government does not have the characteristics of a presidential or semi-presidential system, although it has features similar to the characteristics of the presidential system, it has been revealed by the parliamentary system applied in the past. It has been demonstrated that it is a system with its own rules in order to prevent adversities and ensure political stability.