Çözüm odaklı yaklaşımın kadınların doğum korkularına ve öz yeterliliklerine etkisi
The effect of solution focused approach on the fear of childbirth and self-efficacy of women
- Tez No: 668361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, çözüm odaklı yaklaşımın ve doğuma hazırlık eğitiminin kadınların doğum korkuları ve öz yeterliliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü ön test-son test modeline dayalı deneysel tasarım tipinde olan araştırmanın örneklemine şiddetli doğum korkusu yaşayan 119 primigravid kadın (çözüm odaklı yaklaşım (ÇOY) grubu n=39, doğuma hazırlık eğitimi (DHE) grubu n=40, kontrol grubu n=40) alındı. Araştırmanın verileri 13.02.2020-31.12.2020 tarihleri arasında, Gebe Tanıtım Formu, Doğum Tutum Ölçeği ve Öz Etkililik/Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplandı. Çözüm odaklı yaklaşım ve doğuma hazırlık eğitimi gruplarına altı oturumluk bireysel online senkronize video konferans tekniği uygulandı. Kontrol grubu yalnızca rutin bakım aldı.Veriler SPSS 23.0 programında değerlendirildi ve normalliğine Shapiro-Wilk testi ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of solution focused approach and childbirth preparation training on women's fear of childbirth and self-efficacy. The sample of this randomized controlled pretest-posttest experimental design research consisted of 119 primigravid women with severe fear of childbirth (solution focused approach (SFA) group n=39, childbirth preparation training (CPT) group n=40, control group n=40). The data of the research were collected using the Pregnancy Information Form, the Childbirth Attitude Scale and the Self-Efficacy Scale between 13.02.2020-31.12.2020. Six-session online synchronized video conference technique was applied to the solution focused approach and childbirth training groups. The control group received only routine care. The data were evaluated the SPSS 23.0 program and its normality was checked with the Shapiro-Wilk test.