Gümrük Müşavirinin mali hukuk bakımından sorumluluğu
The responsibility of the customs broker according to fiscal law
  1. Tez No: 668371
  2. Yazar: HAMİT YUMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 512
Özet
4458 sayılı Gümrük Kanunu uyarınca, gümrük işlemleri, mal sahipleri tarafından doğrudan temsil yoluyla veya gümrük müşaviri veya gümrük uzmanı olarak adlandırılan uzmanlar tarafından dolaylı olarak temsil edilmek suretiyle gerçekleştirilmesi ve sonuçlandırılması mümkündür. Gümrük işlemlerinin, gümrük müşavirleri tarafından yapılması halinde, bunlarda borçlu kabul edilmekte ve mal sahipleriyle gümrük borcunun ödenmesinden müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmaktadırlar. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı gümrük müşavirlerinin sorumluluklarını ve haklarını netleştirmeye çalışmaktadır. Gümrük müşavirinin sorumluluğunu netleştirmeye başlamadan önce, bu çalışmanın birinci bölümünde, gümrük müşavirliğinin tarihi arka planı ve faaliyetleri incelenmiştir. Ayrıca temsil, borçlu ve gümrük borcu, gümrük müşavirinin sorumluluğunun temeli tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, gümrük müşavirinin sorumluluğunun aydınlatmasına ayrılmıştır. Bu bölümde, sorumluluğun sebepleri, sorumluluğun kapsamı ve sorumluluğun nedenleri ve ortadan kaldırılması ve gümrük tarifesi, gümrük kıymeti, eşyanın menşei, gümrük kabahatlerinin yasal rejimi ve gümrük borcunun sona ermesi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde gümrük vergisi alacağının tahsil edilme yöntemi ve gümrük müşavirinin hakları incelenmiştir. Ayrıca, itiraz , bağlayıcı ve bağlayıcı olmayan bilgiler, uzlaşma, idari yargı organlarına başvuru hakkı incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, çalışma süresince elde edilen veriler ışığında bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In accordance with the Customs Law No. 4458, Customs clearance process can be proceeded and concluded through direct representation by the owners of goods or through indirect representation by the“expert'' called ”customs brokers“, ”customs consultants''. If the customs procedures are concluded by the customs consultants, they are deemed to be debtor and they are jointly and severally liable for the payment of the customs debt with the owners. Therefore, the main purpose of this study is to clarify the responsibilities and the rights of customs consultants. In the first part of this study, the historical background and activities of customs consultants were examined before starting to clarify the responsibility of the customs broker. In addition, representation, debtor and customs debt and the basis of the responsibility of the customs consultants have been determined. The second part of the study is devoted to illuminate the responsibility of the customs consultants. In this chapter, the reasons of responsibility, the scope of the responsibility, the reasons for the responsibility, the elimination of the liability and the customs tariff, the customs value, the origin of the goods, the legal regime of the customs misdemeanors and the termination of the customs debt are explained. In the third chapter, the method of collecting the customs tax receivable and the rights of the customs consultants are examined. In addition, the right to apply to administrative judicial bodies, binding and non-binding information, reconciliation and the judicial review are elucidated. At the end of the study, some suggestions are made in the light of the data obtained during the study.