Sezgisel bulanık topsis metodu ile tekstil sektörü için emniyet ayakkabısı seçimi
Safety shoe selection for textile industry with intuitive fuzzy topsis method
  1. Tez No: 668389
  2. Yazar: ALP UZAY BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, tekstil sektörü için sezgisel bulanık TOPSIS(technique for order of preference by similarity to ideal solution) metodu ile emniyet ayakkabısı seçimi hedeflenmiştir. Üç farklı karar verici, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan TOPSIS metodunu kullanarak önceden seçilmiş ve piyasada kolaylıkla bulunabilir beş farklı emniyet ayakkabısı arasından, beş farklı değerlendirme kriterini göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmıştır. Buna ek olarak, kriter ve karar verici ağırlıklarının farklı olarak ele alındığı beş farklı senaryo oluşturulmuştur ve değerlendirmelerin sonuçları elde edilmiştir. Literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak elde edilmiş olan sonuçların karar vericiler açısından memnuniyetleri de ölçümlenmiştir. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliği bilimine katkıda bulunacak bir çalışma ortaya koymak hedeflenmiştir. Ayrıca, bu çalışma farklı kişisel koruyucu donanımlar ve farklı sektörler için de uygulanarak akademik zenginlik sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the selection of safety shoes for the textile industry was aimed by the intuitive fuzzy TOPSIS(technique for order of preference by similarity to ideal solution ) method. Three different decision makers made an assessment using the TOPSIS method, which is one of the multi-criteria decision-making methods, taking consideraton into five different evaluation criterias from the five different safety shoes that were pre-selected and available to be easily found on the market. In addition to this, five different scenarios were created in which the criteria and decision-maker weights were handled apartly, and the results of the differently aparted evaluations were obtained. Unlike other studies in literature, the satisfaction of the results obtained from the point of other studies' view of decision makers was also measured and evaluated. As a result, it is aimed to put forward a study that will contribute to the science of occupational health and safety. Additonally, this study aims to gain in an academic wealth and enrichment which can be applied into different personal protective equipments and various industrial scopes.