Tiroit ince iğne aspirasyon biyopsi sonucu foliküler neoplazm gelen hastalarda malign-benign ayrımında pozitron emisyon tomografisi'nin tahmini değeri
Estimated value of positron emission tomography for malignant-benign discrimination in patients with follicular neoplasm as a result of thyroid fine needle aspiration biopsy
- Tez No: 668388
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE NURAN AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tiroit İnce İğne Aspirasyon Biyopsi Sonucu Foliküler Neoplazm Gelen Hastalarda Malign-Benign Ayrımında Pozitron Emisyon Tomografisi'nin Tahmini Değeri Amaç: Bu çalışmadaki amacımız ince iğne aspirasyon biyopsi (İİAB) sonucu foliküler neoplazm gelen şüpheli ara kategorideki hastalarda malign-benign ayrımında pozitron emisyon tomografisinin/bilgisayarlı tomografinin (PET/BT) tahmini değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde Kasım 2019 ile Kasım 2020 tarihleri arasında tiroit nodülü nedeniyle operasyon planlanmak üzere yatışı yapılmış İİAB sonucu foliküler neoplasm olan ve herhangi bir sebeple PET BT çekilmiş hastalarda retrospektif olarak yürütülecektir. Hastalara preoperatif dönemde çekilmiş olan PET BT'de nodülün maksimum standart uptake değerleri (SUVmax) kaydedilecektir. PET BT'deki SUVmax değerleri ile ameliyat sonrası nihai patoloji sonuçları karşılaştıralacaktır. PET BT' nin malign benign nodül ayrımında duyarlılık (sensitivite), özgüllük (spesifite), negatif tahmini değer ve pozitif tahmini değeri belirlenecektir. Bulgular: Toplam olgu sayısı 29 (% 72,5) kadın ve 11 (% 27,5) erkek olmak üzere 40 hastadır. Çalışmamıza alınan 40 hastanın yaş ortalaması 50,23±13,0 idi. Tiroit ultrasonografi (USG) ile bakılan en büyük çap ortalaması 23,69±11,6 mm idi. PET SUVmax değeri ortalama 7,06±9,32 idi. Olguların SUVmax değerleri karşılaştırıldığında malign olgularda ortalama 7,3±9,01 benign olgularda ise 6,9±10,1 olarak ölçülmüştür. Malign ve benign histopatolojik tanı almış olgularda SUVmax değerleri arasında anlamlı istatistiki fark saptanmamıştır (p=0,834). PET BT değerlendirmelerinde SUVmax değeri 1,5 dan fazla olan olgular Florodeoksiglukoz (FDG) tutulumu olan olgular olarak değerlendirildi. 40 hastanın 23'ünde (%57,5) PET görüntülemesinde tutulum var iken 17'si F -18 FDG tutulumu 25 malign patoloji tanısı almış hastaların 15 (%60)'ında görülürken 10 (% 40) olguda ise FDG tutulumu izlenmedi. Benign tanı almış olan toplam 15 olgunun 8 (%53,3) tanesinde FDG tutulumu izlenmiş olup 7 (% 46,7) olguda ise F-18 FDG tutulumu izlenmemiştir. PET SUVmax değerinin sensitivitesi %60, spesifitesi %47, pozitif prediktif değer (PPD) %65 ve negatif prediktif değeri (NPD) %41 olarak tespit edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 40 hastanın 31'inde (%77,5) hipoekoik görünüm ve 9'unda (%22,5) hiperekoik görünüm vardı. Ekojenitenin malignitedeki tanısal değerine bakıldığında sensitivitesi %88, spesifitesi %29, pozitif prediktif değer (PPD) %68 ve negatif prediktif değeri %57 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda yaş, cinsiyet, nodüllerin ekojenite özellikleri ve PET BT' de tutulum durumu ile malignite arasında ilişki saptanmadı. Benign ve malign lezyonlar arasında ayırt edici bir SUVmax değeri tesbit edilemedi. PET BT de tutulum gösteren olgularda nodül çapı ortalamasının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. PET BT'nin İİAB sonucu foliküler neoplazi olarak raporlanan hastalarda klinik ve laboratuvar özellikleri yönü ile daha belirleyici sınırlandırmalar ile tetkik edildiğinde faydalı olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Estimated Value of Positron Emission Tomography For Malignant-Benign Discrimination In Patients With Follicular Neoplasm As A Result Of Thyroid Fine Needle Aspiration Biopsy Objective: Our aim in this study is to investigate the predictive value of positron emission tomography (PET CT) in the discrimination of malignant and benign in suspicious intermediate category patients with follicular neoplasms as a result of fine needle aspiration biopsy (FNAB). Materials and Methods: This study will be carried out retrospectively in patients with follicular neoplasm as a result of FNAB who were hospitalized in Atatürk University Faculty of Medicine General Surgery Clinic between November 2019 and November 2020 for an operation due to thyroid nodules and who underwent PET CT for any reason. The maximum standard uptake values (SUVmax) of the nodule will be recorded in PET BT taken in the preoperative period. The SUVmax values in PET CT will be compared with the postoperative final pathology results. Sensitivity specificity, negative predictive value and positive predictive value will be determined in the discrimination of malignant benign nodule of PET CT. Results: The total number of cases was 40 patients, 29 (72,5%) female and 11 (27,5%) male. The mean age of 40 patients included in our study was 50,23 ± 13,0 years. The mean largest diameter measured by thyroid ultrasonography (USG) was 23,69 ± 11,6. PET SUVmax value was 7,06 ± 9,32 on average. When SUVmax values of the cases were compared, it was measured as 7,3 ± 9,01 in malignant cases and 6,9 ± 10,1 in benign cases. No statistically significant difference was found between SUVmax values in cases with malignant and benign histopathological diagnosis (p = 0,834). No statistically significant difference was found between SUVmax values in cases with malignant and benign histopathological diagnosis (p = 0.834). Cases with an SUVmax value of more than 1,5 in PET CT evaluations were evaluated as cases with FDG uptake. While 23 (57,5%) of 40 patients had uptake in PET imaging, it was observed that 17 of them (42,5%) did not have uptake. F -18 FDG uptake was observed in 15 (60%) of the patients diagnosed with 25 malignant pathology, while FDG uptake was not observed in 10 (40%) patients. FDG uptake was observed in 8 (53.3%) of 15 cases with benign diagnosis, and F-18 FDG uptake was not observed in 7 (46,7%) cases. The sensitivity of PET SUVmax value was 60%, specificity 47%, positive predictive value (PPD) 65% and negative predictive value (NPV) 41%. Of the 40 patients included in the study, 31 (77,5%) had a hypoechoic appearance and 9 (22,5%) had a hyperechoic appearance. Considering the diagnostic value of echogenicity in malignancy, its sensitivity was 88%, specificity 29%, positive predictive value (PPV) 68%, and negative predictive value 57%. Conclusion: In our study, no relationship was found between malignancy and age, gender, echogenicity characteristics of the nodules and uptake in PET CT. A distinctive SUVmax value could not be determined between benign and malignant lesions. It was found that the mean nodule diameter was higher in patients with PET CT uptake. It was concluded that PET CT might be useful in patients whose FNAB results were reported as follicular neoplasia when examined with more determinant limitations in terms of clinical and laboratory features.