Aile hekimlerinin örgütsel sinizm düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between organizational synism levels and organizational commitments of family physicians
  1. Tez No: 668412
  2. Yazar: ÖMER FARUK KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BEKTEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı aile hekimlerinin örgütsel bağlılık düzeyleri ile örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda konu alt problemlerle birlikte incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada anket tekniği ile veri toplanacaktır. Anketlere ilişkin verilerde örgütsel bağlılık için Meyer, Allan ve Smith (1993) tarafından geliştirilen ve Dağlı, Elçiçek ve Han (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Örgütsel sinizmi için de Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilen ve Kalağan (2009) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli desenine göre yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu olarak İstanbul'da görev yapan 253 aile hekimine anket uygulanarak veri toplanmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre; iş deneyimi fazla olan aile hekimlerinin örgütsel bağlılığının yüksek olduğu, aile hekimlerinin örgütsel sinizm düzeylerinin meslekte çalışma süresine göre anlamlı bir farklılığının olmadığı, örgütsel bağlılığın medeni duruma göre anlamlı bir farklılık göstermediği, aile sağlığındaki hizmet sürelerinin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir farklılık gösterdiği, aile hekimlerinin örgütsel sinizm ve bağlılık düzeylerinin ASM gruplarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği, aile hekimlerinin örgütsel sinizm düzeylerinin düşük olduğu, aile hekimlerinin örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık ilişkisi arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı bulgulandırılmıştır. Sonuçlar: Araştırma sonucuna göre ise aile hekimlerinin örgütsel bağlılık düzeyleri ile örgütsel sinizm düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Ancak örgütsel sinizmin alt boyutları ve örgütsel bağlılığın alt boyutlarının kendi içerisinde anlamlı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma bulguların incelendiğinde; 11 yıl ve üzeri iş deneyimi olan aile hekimlerinin örgütsel bağlılığının yüksek olduğu, aile hekimlerinin örgütsel sinizm düzeylerinin meslekte çalışma süresine göre anlamlı bir farklılığının olmadığı, örgütsel bağlılığın medeni duruma göre anlamlı bir farklılık göstermediği, aile sağlığındaki hizmet sürelerinin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir farklılık gösterdiği, aile hekimlerinin örgütsel sinizm ve bağlılık düzeylerinin ASM gruplarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği, aile hekimlerinin örgütsel sinizm düzeylerinin düşük olduğu, aile hekimlerinin örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık ilişkisi arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between family physicians' organizational commitment levels and organizational cynicism levels. For this purpose, the subject was examined together with sub-problems. Materials and Method: In the study, data will be collected by questionnaire technique. The“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer, Allan, and Smith (1993) and adapted into Turkish by Dağlı, Elçiçek, and Han (2018) was used in the data of the surveys for organizational commitment. For organizational cynicism, the“Organizational Cynicism Scale”developed by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999) and adapted into Turkish by Kalağan (2009) was used. The study was conducted according to the scanning model design, one of the quantitative research methods. Data was collected by applying a questionnaire to 253 family physicians working in Istanbul as the study group of the research. Findings: According to the research findings; family physicians who have more work experience have high organizational commitment, there is no significant difference in the organizational cynicism levels of family physicians according to the duration of work, organizational commitment does not differ significantly according to marital status, family health service periods show a significant difference on organizational commitment, family physicians' organizational commitment It was found that there was no significant difference in cynicism and commitment levels compared to FHC groups, family physicians 'organizational cynicism levels were low, and there was no significant difference between family physicians' organizational cynicism and organizational commitment. Results: According to the results of the research, there is no significant difference between family physicians' organizational commitment levels and organizational cynicism levels. However, it was concluded that the sub-dimensions of organizational cynicism and the sub-dimensions of organizational commitment are meaningful in themselves. When the research findings are examined; The organizational commitment of family physicians with 11 years or more work experience is high, there is no significant difference in the organizational cynicism levels of family physicians according to the duration of work in the profession, organizational commitment does not differ significantly according to marital status, service periods in family health show a significant difference on organizational commitment, It was concluded that the organizational cynicism and commitment levels of family physicians did not differ significantly compared to the FHC groups, the organizational cynicism levels of family physicians were low, and there was no significant difference between the organizational cynicism and organizational commitment of family physicians.