Müzzemmil suresinin Arap dili açısından tahlili
An analysıs of the Al-Muzzammil ın terms of Arab language
- Tez No: 668447
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA TEMİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kuran'ın dili Arapçadır. Arapçanın en önemli üç temeli ise Sarf (Morfoloji) İlmi, Nahiv (Sentaks) İlmi ve Belagat İlmidir. Arap Dili kelime türeyişi bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Cümle kuruluşu ve iraplarıyla da köklerini sağlamlaştırmıştır. Belagat sanatı ile meydan okuyan bir dil yapısına sahiptir. Arap Dilinin tüm bu özellikleri Kur'an-ı Kerim'de mevcuttur. Kur'an'ı en doğru şekilde anlayabilmek için Sarf, Nahiv ve Belagat ilimlerinin izlerini ayetlerde aramak gerekir. Özellikle de insanı aciz bırakan Edebi Sanat örneklerini içinde barındıran Mekki sureler incelenmelidir. Bu tez çalışmasında Müzzemmil Suresinin tahlilini Giriş ve Sonuç kısmı hariç üç ana bölümde hazırladım. Birinci bölümde ayetleri Sarf (Morfoloji) ilmi açısından inceleyip kelimelerin sözlük manalarına ve kısaca tefsirlerine değindim. İkinci bölümde cümle iraplarını yapıp farklı irapların mana üzerindeki etkisini dile getirdim. Üçüncü bölümde ise surede bulunan Edebi Sanatları tefsirlerden incelemek suretiyle ayet sırasına mutabık kalarak zikrettim. Sonuç kısmında ise varılan neticeleri belirterek tezi tamamladım.
Özet (Çeviri)
The language of the Quran is Arabic.The three most important foundations of Arabic are Sarf (Morphology) Science, Nahiv (Syntax) Science and Belağat (Rhetoric) Science. Arabic Language has a rich content in terms of word derivation. Arabic language has strengthened its roots with its sentence structure and parsing. It has a language structure that challenges with the art of eloquence. All these features of the Arabic language are available in the Quran. In order to understand the Quran in the most accurate way, it is necessary to look for the traces of the sciences of Sarf (Morphology), Nahiv (Syntax) and Belağat (Rhetoric) in verses. Especially the Mekki suras, which contain examples of literary art that leave people incapacitated, should be examined. In this thesis, I prepared the analysis of the Surah Muzzemmil in three main sections except the Introduction and Conclusion. In the first part, I examined the verses in terms of the science of Sarf (Morphology) and mentioned the lexical meanings of words and briefly their interpretations. In the second part, I parse the sentences and expressed the effect of different parsing on the meaning. In the third part, I examined the literary arts in the surah from commentaries and mentioned them in the order of verses. In the conclusion part, I completed the thesis by stating the conclusions reached.