Quaternionlar ve bilgisayarda grafikte kullanımı
  1. Tez No: 66848
  2. Yazar: KAAN GEZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Son yıllarda bilgisayar teknolojisi çok büyük bir gelişme içine girmiştir. Bunun bir sonucu olarak, gerçek hayatta uygulanması güç, maliyetli ve riskli işlerin bilgisayarlar tarafından simüle edilmesi ve sonuçların hiç bir risk yaratmayacak olan bilgisayar ortamlarında incelenebilmesi fikri kabul görmeye başlamıştır. Bu ise bilgisayarda grafiğin çok büyük önem kazanmasına yol açmıştır. Bu tez çalışmasında amaç, günümüzde kullandığımız bilgisayarda grafik konusuna farklı bir bakış açısı getirerek, 1843 yılında Sir William HAMILTON tarafından ortaya atılan quaternionlar hakkında detaylı bilgi verip, bilgisayarda grafiğin hangi konusunda, ne şekilde kullanılmakta olduğunu ve daha ne şekillerde kullanılabileceğini ve hangi durumlarda ne avantaj ve dezavantajlar getireceğini araştırmaktır. Tez içersinde iki konu bilgisayarda grafiğin iki ayn konusunda quaternionların kullanımına ayrılmıştır. Bu iki konu dışında aydınlatma gibi bilgisayarda grafiğin diğer bir çok önemli konusuda da quaternionları görmek mümkündür. Ancak tez çalışması içersinde bu iki konuya değinilmiş ve ayrıca modelleme konusunda bize sağladığı avantaj ve dezavantajlar incelenmiştir. Tezin ek bölümünde quaternionların keşfini açıklayan orijinal mektuplar ile quaternion konusunda elde edilebilecek önemli kaynakların listesi verilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer technology has been steadily improving during the past decade. Consequently, the subject of simulizing the costly businesses with high risk factors and the idea of studying results which would not create any risks has been mutualy agreed. Thus, computer graphics has gained the important situation it has deserved in the computer world. The main purpose of this thesis is to bring a different point of view to the subject of computer graphics by giving detailed information about quaternions, and also to examine how, when and in which subject of computer graphics quaternions should be utilized. Quaternions were defined by Sir William Hamilton, while he had been stduying“expansion of complex plane to the three dimesional space”in 1843. A vector can be defined as the representative of transference through a given distance in a given direction, and quaternions as 4 a dimensional vector, which consists of one real, and three imaginary parts. The real part is a scalar, and the three imaginary numbers define a vector in three dimension. If we represent the scalar part of our quaternion q as S ) If some vector /?' be taken complanar with ft and a, and making with a a a the same angle that ft does, TJ3 being also equal to T ft, then if q = ~z, ~jz is called the conjugate of q and is represented by Kq. Ta and therefore q + Kq = 2Sq q-Kq=2Vq a -a \fforq = -, we write --, the latter is called the opposite of q, and is represented by - q. The sum of two opposite quaternions is zero. And the ratio of two opposite quaternions is negative unity. Ta The sum of two conjugate quaternions is, therefore, always a scalar, n positive or negative as the Z.q is acute or obtuse. If Z.q - - this sum is evidently zero. If q is scalar Kq = q, and conversely if Kq = q, q is a scalar. If a, fi, yare co-initial unit vectors, their extremities will lie on the a a surface of a unit sphere(Figure 3). - being any quaternion U- turns p from the position OB to OA, and this versor may be represented by the arc BA joining the vector extremities. This arc determines the plane of the versor as also the magnitude and direction of its angle, the direction of rotation being indicated by the XII