İhracat çeşitliliği, çevre kirliliği ve ekonomik büyüme ilişkisi: Seçilmiş Latin Amerika ülkeleri
The relationship between export diversity, environmental pollution and economic growth: Selected Latin American countries
  1. Tez No: 668501
  2. Yazar: BEYZA BAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE MANGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde iklim değişikliği, küresel ısınma gibi çevresel bozulmaya bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar, çevresel bozulmaya yol açan faktörlerin açıklanmasına yönelik ilgiyi artırmaktadır. Bu çerçevede son dönemlerde ihracat çeşitliliği ile çevresel bozulma arasındaki ilişkiyi inceleyen özel bir alan ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Latin Amerika (Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Meksika, Nikaragua) ülkelerinde 1995-2014 yılları arasında ihracat çeşitliliği, enerji kullanımı ve ekonomik büyümenin karbondioksit emisyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre bu ülkelerde, Çevresel Kuznets Hipotezi geçerli olmakla birlikte enerji kullanımı, ihracat çeşitliliği ve ekonomik büyüme karbondioksit emisyonunu pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the problems arising due to environmental degradation such as climate change and global warming increase the interest in explaining the factors that cause environmental degradation. In this framework, a particular field has recently emerged that examines the relationship between export diversity and environmental degradation. In this study, it is aimed to examine the impact of export diversity, energy use, and economic growth on carbon dioxide emissions between 1995-2014 in Latin American (Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Costa Rica, Cuba, Dominican Republic, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Mexico, Nicaragua) countries. According to the findings, although the Environmental Kuznets Hypothesis is valid in these countries, energy use, export diversity, and economic growth positively affect carbon dioxide emissions.