Kişilik tipleri ve bireysel satış performansının iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesi : Emlak danışmanları üzerine bir araştırma
The effects of personality types and individual sales performance on job satisfaction: A study on real estate consultants
  1. Tez No: 668510
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizde, şehirlerde artan nüfus ve sanayileşme yapılarında artış dikkate alındığında kentsel bölgelerde gayrimenkul ticareti hız kazanmıştır. Böylelikle, teknik bilgi ve deneyim gerektiren ve oldukça karmaşık olabilen emlak danışmanlığının önemi artmıştır. İncelenen yazındaki bilgiler ışığında, emlak danışmanlarının beş faktör kişilik özellikleri ile bireysel satış performanslarının iş tatminleri üzerine olumlu etkilerinin olabileceği öngörülmüştür. Anket yöntemi olarak tasarlanan çalışma için öncelikle 151 gönüllü emlak danışmanı ile pilot çalışma yapılarak oluşturulan ölçeklerin geçerliliği ve güvenilirliği incelenmiştir. Pilot çalışmada güvenilirlik ve geçerlilik elde edildikten sonra 2019 yılında İstanbul'un çeşitli semtlerinde faaliyet gösteren 406 emlak danışmanı ile yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programi kullanılarak istatistiksel analizlerden güvenilirlik, geçerlilik, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Tüm bulgular ele alındığında, bireysel satış performansı ile kişilik alt boyutlarından sorumluluğun ve uyumluluğun iş tatminini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Kişilik özelliklerinin alt boyutlarından olan dışa dönüklük, duygusal denge ve deneyime açıklığın ise iş tatmini ile herhangi bir ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the increasing population and industrialization structures in cities in our country, real estate trade in urban areas has gained momentum. Hence, the importance of real estate consultancy, which is highly complex and requires experience with technical knowledge, has increased. In the light of the information in the reviewed literature, it was predicted that real estate consultants' five-factor personality types and their individual sales performances will positively affect job satisfaction. For the study, which was designed as a questionnaire method, first of all, the validity and reliability of the scales created by piloting with 151 volunteer real estate consultants were examined. After obtaining reliability and validity in the pilot study, it was conducted with 406 real estate consultants operating in Istanbul in 2019. Reliability, validity, correlation, and regression analysis were performed using the SPSS 22.0 package program for statistical analysis of the obtained data. Considering all the findings, it was determined that individual sales performance and agreeableness and conscientiousness, which are sub-dimensions of personality, positively affected job satisfaction. Besides, there was no relation between extraversion, neuroticism, and openness to experience to the job satisfaction.