Rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğrencilerinin kişilik tipleri ile bölüm memnuniyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between the personality types and satisfaction from departments of guidance and psychological counseling students
  1. Tez No: 574857
  2. Yazar: ALİ RIZA TANGAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHNİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) öğrencilerinin kişilik tipleri ile bölüm memnuniyetleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre 334 RPD öğrencisiyle yürütülmüştür. RPD öğrencilerinin sosyal, araştırmacı ve sanatçı kişilik tipine sahip oldukları bulunmuştur. Bölüm memnuniyeti ile en yüksek ilişkiye sahip kişilik tipi, sosyal ve geleneksel tiptir. Öğrencilerin cinsiyetleri, sınıf düzeyleri, mezun oldukları lise türleri ve anne eğitim düzeyleri ile kişilik tipleri arasında fark anlamlı bulunmuş, okudukları üniversite, baba eğitim düzeyi ve yaşamlarının çoğunun geçirildiği yer değişkenleri ile kişilik tipleri arasında fark anlamlı bulunmamıştır. Öğrencilerin okudukları bölümü seçme nedenleri ise, kişilik özelliklerine uygunluk, mesleğe duyulan ilgi, gelecekle ilgili amaçlarına uygun olması, üniversiteye giriş sınavında alınan puanın bu bölüme yetmesi, alanın kendini geliştirmeye olanak tanıması, mesleğe olan yetenek, iş bulma olanağının yüksekliği gibi bireysel ve sistemik etmenlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between personality types and department satisfaction of Guidance and Psychological Counseling (RPD) students was investigated. The study was conducted with 334 RPD students according to the relational screening model. It was found that RPD students had social, researcher and artistic personality type respectively. The type of personality that has the highest relationship with department satisfaction is social and traditional. There was a significant difference between the gender, grade level, high school types, mother education level and personality types of the students. No significant difference was found among the university they studied,the level of education of their father,the places they lived and personality types. When looking at the reasons why students choose the department they are studying, their suitability to personality traits, their interest in the profession and their subsequent future goals, the score obtained in the university entrance exam, their ability to improve themselves, the ability to the profession, the ability to find a job and the possibility of finding a job was found as important factors for their choice.