6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda iktibas veya iltibas suretiyle marka hakkının ihlalinden doğan cezai sorumluluk
Criminal liability arising from trademark infringement through quotation or confusion in Insudtrial Property Law numbered 6769
  1. Tez No: 668524
  2. Yazar: GÜLBERK GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Ticari hayatta önemli bir işlev gören markanın hukuki ve cezai açıdan korunması amacıyla ulusal ve uluslararası hukuk metinlerinde bazı düzenlemelere yer verilmiştir. Türkiye hukukunda markaya sağlanan ceza hukuku korumalarından biri de marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz suçudur. Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 30. maddesinin birinci fıkrasında başkasına ait tescilli marka ile aynı ya da benzer olan bir işaretin, tescile konu mal ya da hizmetler üzerinde kullanılması suretiyle işlenen birtakım fiiller cezai yaptırıma bağlanmıştır. Bu düzenleme, tarafı olduğumuz uluslararası bir sözleşme olan TRIPS içerisinde yer verilen marka hakkına sağlanan cezai koruma ile uyumluluk taşımaktadır. Marka hakkının cezai korumasına ilişkin düzenlemeler 20. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığından bu düzenlemeler doğal olarak birtakım eksiklikler içermektedir. Çalışmamızda, mevcut düzenlemedeki eksikliklerin neler olduğunu tespit etmeye ve bunlara ilişkin çözüm önerileri sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In order to protect trademark, which has an important role in commercial life, by means of criminal and civil law national and international regulations have been made. One of the criminal law protections provided to the trademark in Turkish law is the crime of infringement of the trademark right by means of quotation or confusion. In the first paragraph of Article 30 of the Industrial Property Law, some acts committed by using a sign that is the same or similar to the registered trademark belonging to someone else on the goods or services subject to registration are subject to criminal sanctions. This regulation is in compliance with the criminal protection provided to the trademark right included in TRIPS, which is an international agreement to which we are a party. Since the regulations on criminal protection of trademark rights were made in the second half of the 20th century, these regulations naturally contain some deficiencies. In our study, we tried to identify the deficiencies in the current regulation and offer solutions for them. These new law texts has contained some deficiency. In our study, we tried to find the these deficiencies and offer solution suggestions.