Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nin bazı kurak-çorak alan bitkileri üzerinde palinolojik araştırmalar
Palinological investigations on some arid and halophyticarea plants of the Nezahat Gökyi̇ği̇t Botanical Garden
  1. Tez No: 668530
  2. Yazar: SEMA ANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ VARDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmamızda İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), Kuraklığa ve Tuzluğa Dayanıklı Bitkiler Koleksiyonu'nda yetiştirilmekte olan 14 familyaya ait 41 taksonun, ışık ve taramalı elektron mikroskobu yöntemleri kullanılarak palinolojik araştırmalarını gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Woodehouse yöntemi kullanılarak, yarı ince kesitler alınıp farklı boyama yöntemleri yapılarak polen tanelerinin polar-ekvatoryal çap ölçümleri, ekzinintin kalınlıkları ve por-kolpus sayıları belirlenmiştir. Elektron mikroskobu ile yüzey ornamentasyonları görüntülenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Kuraklığa ve Tuzluğa Dayanıklı Bitkiler Koleksiyonu'ndan toplanıp çalışılan 41 taksonun 39 tanesinde ekzin kalınlıkları intin kalınlıklarından fazla bulunmuştur. A. ketenoglui ve A. anatolica türlerinde ise intin kalınlıkları ekzin kalınlıklarından fazla olarak ölçülmüştür. Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Campanulaceae, Cistaceae, Crassulaceae, Plantaginaceae, Poaceae familyasının türlerinin ekzinleri tektat-kolumellat yani kolumellaların üzerinde kesintisiz tektat yapısı ; Caryophyllaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Scrophulariaceae familyasının türlerinin ekzinleri tektat-perforat yani yer yer kesintiye uğrayan tektat yapısı; Iridaceae familyası türlerinin ekzinlerinin bir kısmı tektat kolumellat bir kısmı ise tektatperforat olarak bulunmuştur. Yüzey ornamentasyonları ise geniş çeşitlilik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to perform palynological investigations of 41 taxa belonging to 14 families by using light and scanning electron microscopy methods. Polarequatorial diameter measurements, exin-intin thicknesses and por-colpus counts of pollen grains examined using the Woodehouse method, taking semi-thin sections and different dyeing methods. Surface ornamentations were determined by electron microscope. According to the results obtained, in 39 of the 41 taxa that were collected from the arid and halophytic plants collection and studied, the exine thickness was found to be greater than the intin thickness. A. ketenoglui and A. anatolica species , intine thickness were measured more than exine thicknesses. The exins of Asteraceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Campanulaceae, Cistaceae, Crassulaceae, Plantaginaceae, Poaceae family species are tectate-columellate, that is, continuous tectate structure on columella; The exins of the species of the family Caryophyllaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Scrophulariaceae are tectate-perforate that is interrupted in places; It was found that some of the exins of the species of the Iridaceae family are tectate columellate and some are tectate-perforate. Surface ornaments showed a wide variety.