Türkiye'de sigorta bilinci: Trabzon ili örneği
Insurance awareness in Turkey: Example of Trabzon province
- Tez No: 668531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sigorta, kişilerin gelecekte yaşamaları olası bulunan her türlü tehlike ve riske karşılık olarak, zararın giderilmesi amacıyla kişinin zarar doğmadan önce yapmış olduğu ödemeler neticesinde kendisini ve mallarını güvence altına alma seçeneklerinden birisidir. Sigorta sektörü Türkiye'de gelişim göstermekle birlikte henüz beklenen seviyeye ulaşamamıştır. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi toplumda sigorta bilincinin yeterli seviyede gelişmemiş olmasıdır. Bu çalışmada, sigorta sektörüne yönelik genel bilgiler verilerek, Türkiye'de sigorta bilincinin ne düzeyde olduğu Trabzon ilinde yapılan bir saha araştırması üzerinden analiz edilmeye çalışılmıştır. Trabzon ilinde yaşayan 389 kişiye uygulanan anket verileri incelenerek, katılımcıların sigorta bilinç düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların büyük bir çoğunluğunun poliçe teminatları hakkında bilgi sahibi olmadığı anlaşılmıştır. Sigorta şirketi seçiminde kadınlar uygun ödeme koşullarının sağlanmasına dikkat ederken, erkekler ise acentenin tanıdık olmasına dikkat etmektedir. Bireylerin çoğunluğu maddi durumu iyileştiğinde ve primlerin daha düşük olması durumunda sigorta yaptırmayı düşüneceklerini bildirmişlerdir. Katılımcıların sahip olduğu özel sigorta türlerine bakıldığında zorunlu trafik sigortası ve zorunlu deprem sigortası diğer özel sigorta türlerine göre daha fazla tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance is one of the options to secure themselves and their property as a result of the payments made by the people before the damage occurs in order to compensate the damage in response to all kinds of dangers and risks that are likely to be experienced in the future. Although the insurance sector has developed in Turkey, it has not reached the expected level yet. One of the most important reasons for this situation is the insufficient level of insurance awareness in society. In this study, by giving general information for the insurance sector, which what level of insurance awareness in Turkey that has tried to be analyzed through a field survey conducted in Trabzon. The insurance awareness level of the participants was analyzed by examining the survey data applied to 389 people living in the city of Trabzon. As a result of the research, it is understood that most of the participants do not have information about the policy coverage. While choosing the insurance company, women pay attention to ensuring appropriate payment terms, while men give importance to the familiarity of the agency company. Most of the people reported that they would consider taking out insurance when their financial situation improves and premiums are lower. Considering the private insurance types that the participants have, compulsory traffic insurance and compulsory earthquake insurance were preferred more than other private insurance types.