Vuralia turcica bitkisinde klasik hibridizasyon ile gen aktarım potansiyeli araştırması ve yararlı kök bakteri türlerinin tespiti
Investigation of gene transfer potential with classical hybridization in vuralia turcica and identification of rhizobacterial species contributing its development
- Tez No: 501860
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Vuralia turcica, soyu tükenme tehlikesi altında olan, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde bulunan endemik bir bitkidir. V. turcica'yı diğer sebze bitkilerinden ayıran en önemli özelliği serbest yapıda 2-4 karpelli ovaryuma sahip olmasıdır. Bu tez, literatürde önceden rapor edilmemiş iki çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışmada V. turcica ile Phaseolus vulgaris, Pisum sativum, Vicia faba ve Lupinus spp. gibi sebze türleri arasında klasik hibridizasyon yöntemi ile gen aktarım potansiyeli araştırılmıştır. Melezlemelerde V. turcica baba olarak kullanılmış, P. vulgaris ve Lupinus spp. ile resiprokal çaprazlamalar yapılmıştır. Histolojik analizler, V. turcica'nın baba olarak kullanıldığı melezlemelerde ovaryuma kadar polen tüpü uzaması olduğunu ve ön döllenme engeli bulunmadığını göstermiştir. Elde edilen örneklerin hibritlik durumunun tespiti için SSR primeri kullanılmıştır. Moleküler analizlerde P. vulgaris x V. turcica melezlemelerinden ortaya çıkan örneklerin hibrit olmadığı ve saf hat olma ihtimali taşıdıkları görülmüştür. Bu potansiyel bulgu bitki ıslahı çalışmalarında faydalı olabilir. İkinci çalışmada, V. turcica köklerinde bulunan bitki gelişimini teşvik edici bakterilerin tespiti yapılmıştır. V. turcica'nın doğal yaşam alanlarından rizom ve toprak örnekleri Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi çalışanları tarafından toplanmıştır. Örnekler üzerinden bakteri izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzolatların MIS analizi, 16S rRNA ve ITS sekans analizleri sonucunda V. turcica köklerininde Bacillus megaterium bakterisinin dominasyonu görülmüştür . Biyolojik gübre olarak kullanılabilen B. megaterium'un bitki gelişimini teşvik ettiği literatürde sıklıkla rapor edilmiştir. Endüstriyel alanda da ikincil metabolit üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. B. megaterium'un V. turcica üzerindeki potansiyel bitki gelişimini teşvik edici etkileri ikinci çalışmada detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vuralia turcica is a critically endangered endemic plant species only found in Central Anatolia region of Turkey. The most important feature of V. turcica is to have a gynoecium containing 2-4 fully developed carpels that distinguishes from other legumes. This dissertation comprises two studies which have not been reported to date according to a literature review. In the first study, gene transfer potential of V. turcica was investigated through intergeneric crosses with commercial legume plants, Phaseolus vulgaris, Pisum sativum, Vicia faba and Lupinus spp., by the application of classical hybridization methods. In the crossing, V. turcica used as the paternal parent. Reciprocal crosses were also conducted with Phaseolus vulgaris and Lupinus spp. paternal parents. Histological analysis revealed pollen tube growth and extension up to ovaries in the pistils of each commercial legume variety after being pollinated with V. turcica. Pre-fertilization barrier was not observed in all crossed samples. To analyze whether the crossed samples were hybrid, the SSR primer used in molecular analysis was developed. Molecular analysis showed that, the plantlets obtained from the crossing of P. vulgaris with V. turcica were most likely to be pure lines. This potential finding could be important for plant breeding program for obtaining pure lines. In the second study, plant growth promoting rhizobacteria species present in V. turcica rhizomes were investigated. Rhizome and soil samples were obtained from the natural habitats of V. turcica by the workers of Nezahat Gökyiğit Botanical Garden, and bacterial isolation was conducted on the collected samples. MIS analysis, 16S rRNA and ITS sequencing results of the bacterial isolates revealed the dominance of Bacillus megaterium at the rhizomes of V. turcica. B. megaterium is often reported as a plant growth-promoting rhizobacteria species in the literature which supports its usage as a biofertilizer. It is also widely used in industrial production of secondary metabolites. The potential growth promoting effects of B. megaterium on V. turcica was discussed in detail in the second study.