Hekimlerin meme kanseri ve taramaları ile ilgili farkındalık, bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of physician's awareness, knowledge, attitude and behaviors about breast cancer and screenings
- Tez No: 668532
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
AMAÇ: Kadınlarda insidansı ve mortalitesi en yüksek kanser türü olan meme kanserinin erkeklerde görülme sıklığı da giderek artmış; 2020 yılında en sık görülen kanser olmuştur. Tanı anındaki kanser evresi sağ kalımı etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğundan erken tanı ve tarama programlarının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Geçmişte her iki cinsiyete ve tüm uzmanlık alanlarına mensup hekimlerin dahil edildiği çalışmaların yetersiz sayıda olması nedeniyle; toplumu bilinçlendirme ve tarama programlarına katılımlarını sağlamada önemli rol oynayan hekimlerin sosyodemografik özellikleri ile meme kanseri ve taraması hakkındaki farkındalıklarının, bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini 1 Ekim 2020-1 Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan 590 hekim oluşturmuştur. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneklem genişliği hesaplaması yapılmış; %95 güven düzeyi ve %5 güven aralığı ile gereken minimum katılımcı sayısı 233 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden hekimlere sosyodemografik veri formu ile kanseri ve taramaları hakkındaki farkındalık, bilgi, tutum ve davranışlarının incelendiği anket formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Breast cancer, which is the cancer type with the highest incidence and mortality in women, has gradually increased in men; it became the most common cancer in 2020. Since the cancer stage at the time of diagnosis is one of the most important factors affecting survival, early diagnosis and screening programs should be expanded. Due to the insufficient number of studies involving physicians of both genders and all specialties in the past; it was aimed to evaluate the relation between sociodemographic features, awareness, knowledge, attitudes and behaviors of physicians who has an important role in raising public awareness regarding breast cancer and screening. MATERIAL AND METHOD: This is a descriptive, and cross-sectional study and its universe consisted of 590 physicians who were currently working in the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital of the University of Health Sciences, between October 1, 2020, and December 1, 2020. The sample size was calculated with the simple random sampling method. The minimum number of participants required was calculated as 233 with a 95% confidence level and a 5% confidence interval. The physicians who accepted to participate in the study were administered a sociodemographic data form and a questionnaire form, evaluating awareness, knowledge, attitude, and behaviors about breast cancer and screening. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 software tools were used for statistical analysis and calculations.