LVAD takılan hastalarda driveline enfeksiyon görülme sıklığı, risk faktörleri, tanı, klinik belirtiler ve tekrarlayan enfeksiyonların analizi
- Tez No: 668535
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ALBEYOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Sol ventrikül destek cihazı driveline enfeksiyonları (DLE) INTERMACS'a göre güç kablosu çıkış yerinde pozitif kültür, antibiyotik ihtiyacı, akıntı, ateş ve lökositozun klinik görüntüsü olarak tanımlanır. Literatür incelendiğinde DLE, cihaz komplikasyonları arasında en sık rastlanan durumdur. Yapılan çalışmalarda DLE görülme sıklığı ilk 1 yıl %15 ile %45 arasında tespit edilmiştir. Biz bu çalışmada hastanemiz kalp yetmezliği kliniğimizde yapılmış olan LVAD hastalarının takiplerinde görülen DLE ve tekrarlayan DLE neden olan risk faktörleri analizi, patojen tiplemesi ve sınıflandırılması, enfeksiyonun başlama zamanı ve tedaviye yanıtlarını belirleyen durumları incelemeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif, gözlemsel olarak planlandı. Çalışmaya hastanemiz kalp yetmezliği konseyinin aldığı karar doğrultusunda Şubat 2013 – Aralık 2019 tarihleri arasında, ileri kalp yetmezliği nedeniyle kalp nakline köprü veya hedef tedavi amaçlı elektif olarak LVAD takılan 18-63 yaş aralığındaki 57 hasta dahil edildi. Taburcu olamadan exitus olan, cihaz değişimi için operasyona alınan, sağ ventrikül destek cihazı takılan ve 18 yaş altı olan 22 hasta hariç tutuldu. Hastanenin bilim ve etik kurul onayları alındı. Veriler hastane kayıt sisteminden retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik bilgileri, preop ve postop verileri, eğitim durumları, LVAD takılma amaçları araştırılarak bu verilerin DLE ve tekrarlayan DLE'ye etkileri ve üreyen patojen cinsi ve üreme zamanları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Left ventricular assist device (LVAD) driveline infections (DLI) are defined by INTERMACS as the clinical appearance of a positive culture, need for antibiotics, purulent discharge, fever, and leukocytosis at the drive line exit site. When the literature is reviewed, DLI are the most common device complications. In studies, the incidence of DLI was found to be between 15% and 45% in the first year. In this study, we aimed to assay the risk factors analysis, pathogen typing and classification, the time of onset of infection and their response to treatment, which are seen in the follow-up of LVAD patients in our hospital heart failure clinic. Methods: In line with the decision taken by the heart failure council of our hospital, 57 patients between the ages of 18-63 years, who had an elective LVAD for advanced heart failure as a bridge to heart transplantation or for destination therapy, were included in the study. Twenty-two patients were excluded: patients under 18 years of age, who died before being discharged, who were re-operated for device replacement, or who had a right ventricular assist device. Hospital scientific board and ethical rate approvals were obtained. The data were investigated retrospectively from the hospital registry system. Demographic information of the patients, preoperative and postoperative data, educational status, LVAD implantation purposes were investigated, and the effects of these data on DLI and recurrent DLI, the type of pathogen and reproduction times were investigated.