Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan geç preterm ve erken term bebeklerde maternal risk faktörlerinin erken neonatal dönem morbiditeler üzerine etkisi
The effect of maternal risk factors on early neonatal morbidities in late preterm and early term infants admitted in newborn intensive care unit
  1. Tez No: 668542
  2. Yazar: EZGİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA GEYLANİ GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamızda primer olarak geç preterm ve erken term bebeklerde maternal risk faktörlerinin erken neonatal morbiditeler üzerine etkisinin saptanması, ikincil olarak ise bebeklerin demografik özelliklerinin ve erken morbiditelerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, gözlemsel olarak gerçekleştirildi. 15.05.2016-15.09.2020 tarihleri arasında hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine (YYBÜ) yatırılan geç preterm ve erken term bebekler çalışmaya alındı. Maternal risk faktörü olan bebekler, risk faktörü olmayan bebekler ile karşılaştırıldı. Hastanemizde doğup dış merkeze sevk olan, majör konjenital anomali ve malformasyonları olan bebekler çalışmaya alınmadı. Bulgular: Maternal risk faktörü GDM ve plasenta anomalisi olan geç preterm ve GDM, oligohidramnios ve polihidramnios olan erken term bebeklerde hasta başına düşen neonatal morbidite sayıları yüksek saptandı. Geç preterm bebeklerde; maternal risk faktörü olarak preeklampsi varlığında metabolik, plasenta anomalisi varlığında metabolik ve solunumsal, İYE varlığında hematolojik, GDM varlığında metabolik, EMR varlığında enfeksiyöz morbiditelerin görülme oranı, erken term bebeklerde ise oligohidroamnios varlığında metabolik morbidite oranı yüksek saptandı. Geç preterm bebeklerde EMR varlığında solunumsal morbidite, erken term bebeklerde ise maternal sigara kullanımı ve çoğul gebelik varlığında sarılık oranı düşük bulundu. Sonuç: Bebeklerde morbiditeyi etkileyen maternal risk faktörlerinin iyi bilinmesi, bu bebeklerin doğum sonrası klinik ve laboratuvar izlem stratejilerinin belirlenmesine, ortaya çıkabilecek problemlerin erken dönemde saptanmasına ve böylece morbiditelerin önlenmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to determine the effects of maternal risk factors on early neonatal morbidity in late preterm and early term infants, and secondly, to compare the demographic characteristics and early morbidities of infants. Patients and methods: Our study was conducted on a monocentric, retrospective, observational basis. Late preterm and early term infants admitted to the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of our hospital between 15.05.2016-15.09.2020 were included in the study. Infants with maternal risk factors were compared with infants without risk factors. Infants that transferred to the external center, having major congenital abnormalities and malformations were excluded from the study. Results: Neonatal morbidity numbers per patient were detected high in late preterm infants with GDM and placenta anomaly as a maternal risk factor, and in early term infants with GDM, oligohydramnios, and polyhydramnios as a maternal risk factor. Among late preterm infants metabolic morbidity has been determined high in the presence of preeclampsia as a maternal risk factor, metabolic and respiratory morbidity has been determined high in the presence of placental abnormalities, hematological morbidity has been determined high in the presence of UTI, metabolic morbidity has been determined high in the presence of GDM, infectious morbidities have been determined high in the presence of PROM. Metabolic morbidity has been determined high among early term infants in the presence of oligohydramnios. Respiratory morbidity was found low in the presence of PROM in late preterm infants. Jaundice rate was found low in the presence of maternal smoking and multiple pregnancies in early-term infants. Conclusion: Good knowledge of maternal risk factors affecting morbidity in infants will allow determining clinical and laboratory observation strategies for these infants after birth, identifying problems that may arise at an early stage and thus preventing morbidities.