Yenidoğan nöbetlerinde etiyoloji ve prognostik faktörler
Etiology and prognostic factors of newborn convulsions
  1. Tez No: 336670
  2. Yazar: GÜNTÜLÜ GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HİRFANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nöbetler yenidoğan dönemindeki nörolojik hastalıkların en önemli belirtilerindendir. Genellikle beyin hasarlarının ilk ve tek belirtisi olabilirler. Klinik nöbet, bir grup nöronun ani, paroksismal depolarizasyonu sonucu ortaya çıkan geçici nörolojik işlev değişikliğidir. Bu değişikliklikler motor, davranışsal veya otonomik işlevlerde, bilinç değişikliği ile birlikte veya birlikte olmadan görülebilir. Yenidoğan döneminde nöbet insidansı %0.2-0.3 olarak bilinmektedir. Yıllık insidans %0.4 olarak bildirilmiştir. Nöbet geçiren yenidoğan ölüm, gelişme geriliği, nörolojik bozukluk ve geç dönem epilepsi açısından risk altındadır. Bir çok çalışmada HİE `nin etyolojide başta yer aldığı görülmüştür. Bu çalışma yenidoğan yoğun bakımında nöbet geçiren olguların etiyolojik profilini, nöbetlerin nörogelişim basamakları üzerindeki etkilerini saptamak amaçlı yapılmıştır. 2007-2012 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatarak takip edilen ve klinik olarak nöbet ya da nöbet şüphesi olan 108 olgu retrospektif olarak incelendi. Olguların nörolojik muayenesi, elektroensefalografi bulguları ve etiyolojiye yönelik yapılan tanısal testleri (Nörogörüntüleme, metabolik testler) incelendi. Nöbetin başlama yaşı, nöbet tipi, gestasyonel yaş gibi olası prognostik belirleyiciler kaydedildi. Etiyolojiye yönelik saptanan her bulgunun frekans analizleri yanı sıra olası prognostik faktörlerle olan ilişkisine bakıldı (SPSS 16.0 ile Fischer exact test). Yüz sekiz olgudan 82?sinde (%75.9) etiyoloji saptandı. Hipoksik iskemi en fazla saptanan (%25.9) etiyolojik faktör olarak bulundu. Olguların 47?si (%43.5) kız, 61?i (%56.5) erkekti. Hastaların 42?si (%38.9) preterm iken 66?sı (%61.1) term olarak kaydedildi. Hastaların nörolojik görüntülemeleri (MRI, EEG ve transfontanel USG) ve nöbet başlama zamanı ve nöbet tipleri ile ilgili ayrıntılı dökümantasyon yapıldı. Yenidoğan döneminde çekilen EEG?si normal olan hastaların %66?sında, hafif artmış keskin dalga deşarjı olanların %62.9 `unda, artmış keskin dalga ve immatürite olanların %69?unda ve burst supresyonu olanların tamamında 12. ay nörolojik gelişim kötü gidişli olarak saptandı. Yenidoğan nöbetlerinde nörolojik prognozdaki en iyi belirteç altta yatan etiyoloji ve spesifik elektroensefalografi bulgularıdır. Zamanla yenidoğan nöbetlerinin etiyolojisi değişebilmektedir. Obstetrik ve yenidoğan bakımındaki gelişmelere rağmen halen yenidoğan nöbetlerinin en sık rastlanan sebebi serebral hipoksik iskemidir. Yenidoğan nöbetlerinde erken ve efektif tedavi için her yenidoğan yoğun bakım ünitesinin periyodik aralıklarla etiyolojik ve prognostik faktörleri gözden geçirmesi ve tedavi stratejilerini belirlemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to decribe the etiologic profile and neurodevelopmental outcome of neonatal seizures in neonatal intensive care and to identify predictors of neurodevelopmental outcome. One hundred and eight infants with clinical neonatal seizures underwent neurologic examination, electroencephalograph (EEG), and diagnostic tests in newborn period. Age of onset, types of seizures, formal neorodevelopmental tests, birth weight, Apgar score were identified. We tested the prognostic value of seizure etiology, neurologic examination, EEG. We found etiology in 108 of 72 infants. Cerebral hypoxia-ischemia and intracranial hemorrhage were most common. Cerebral hypoxia- ischemia was found 25,9 %. Intracranial hemorrhage was 14,8 %, hypoglycemia was 5,6 %, cerebral dysgenesis was 2,8 %, metabolic disorders were 4,6 %, etiology unknown was 24,1 %. Normal neonatal EEG was found 26.8 %, mildly abnormal EEG was 30.6 %, moderate/severely abnormal EEG was found 16.6 %. The most important prognostic factors are seizure etiology and back-ground EEG patterns. Etiologic profile of neonatal seizures can change. In spite of developing in obstetric and neonatal management global cerebral hypoxia-ischemia is the most common etiology.