Rat modelinde akut inflamasyonun platelet indeksleri ile interlökin (IL)-6 ve trombopoietin düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the Effect of Acute Inflammation on Platelet Indices and Interleukin (IL)-6 and Thrombopoietin Levels in the Rat Model
- Tez No: 668605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ratlarda lambda-karragenan ile indüklenmiş plantar inflamasyon modelinde, inflamasyonun platelet indeksleri (platelet sayısı, ortalama platelet hacmi (MPV), platelet dağılım genişliği (PDW) ve plateletkrit) üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi ve inflamatuvar sahada interlökin-6 (IL-6) ve trombopoietin (TPO) üretiminin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada her grupta 5 rat olacak şekilde toplam 10 rat kullanıldı. Ratların sağ arka pençesine deri altı yolla kontrol grubunda serum fizyolojik, inflamasyon grubunda ise lambda-karragenan uygulandı. Uygulamadan altı saat sonra, femoral arterlerden ve femoral venlerden kan örnekleri alındı ve bu örneklerde hematoloji analizörü ile platelet indeksleri ve ELISA yöntemiyle IL-6 ve TPO seviyeleri analiz edildi. Ayrıca, kontrol ve inflamasyon grubuna ait plantar doku örnekleri elde edilerek histopatolojik açıdan değerlendirildi. Hem arter ve ven örnekleri arasında hem de kontrol ve inflamasyon grubu arasında platelet indeksleri ile IL-6 ve TPO seviyeleri açısından anlamlı bir farklılık Gözlemlenmedi. IL-6 düzeyleri ile tüm platelet indeksleri arasında anlamlı pozitif korelasyon bulundu, ancak platelet indeksleri ile TPO arasında bir korelasyon gözlenmedi. Histopatolojik incelemede, kontrol grubunda herhangi bir patolojik durum görülmezken inflamasyon grubunda akut inflamasyonla uyumlu değişiklikler vardı. Sonuç olarak, bu bulgular akut inflamasyonun platelet sayısı ve hacmi üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı şeklinde yorumlanamaz. Bunun yerine, akut inflamasyonun platelet indeksleri üzerindeki karşıt (yani hem artırıcı hem de azaltıcı) etkilerinin kombinasyonu nedeniyle platelet indekslerinde nicel olarak anlamlı bir değişiklik meydana getirmediği şeklinde bir yorum yapmanın daha uygun olabileceği kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the possible effects of inflammation on platelet indices (platelet count, mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), and plateletcrit) and to evaluate whether interleukin-6 (IL-6) and thrombopoietin (TPO) at the inflammatory site are produced in lambda-carrageenan-induced plantar inflammation model in rats. A total of 10 rats, 5 in each group, were used in the study. Saline and lambda-carrageenan were applied subcutaneously to the right hind paw of the rats in the control group and in the inflammation group, respectively. Six hours after the administration, blood samples were taken from femoral arteries and femoral veins, and platelet indices were analyzed by a hematology analyzer and IL-6 and TPO levels were measured by the ELISA method. In addition, plantar tissue samples belonging to the control and inflammation groups were obtained and evaluated histopathologically. There was no significant difference in terms of platelet indices and IL-6 and TPO levels between both the arterial and vein samples and between the control and inflammation groups. There was a significant positive correlation between IL-6 levels and all platelet indices, but no correlation was observed between platelet indices and TPO levels. In histopathological examination, no pathological condition was observed in the control group, while there were changes consistent with acute inflammation in the inflammation group. In conclusion, these findings cannot be interpreted as that acute inflammation has no effect on platelet number and volume. Instead, we believe that it may be more appropriate to interpret that acute inflammation does not produce a quantitatively significant change in platelet indices due to the combination of the opposite (i.e., both increasing and decreasing) effects on platelet indices.