Kierkegaard fideizminin doğurduğu problemler
Problems of Kierkegaard's fideism
- Tez No: 668608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Danimarkalı varoluşçu filozof Soren Kierkegaard'ın aklı reddeden ve öznelliğe vurgu yapan iman anlayışının ortaya çıkarmış olduğu problemleri incelediğimiz çalışmamız, iman olgusuna daha bütüncül bir perspektiften bakabilmeyi amaçlamaktadır. İman, her ne kadar bizi dönüştüren değiştiren öznel bir durum, bir hissiyat olsa da değişimi akıl ile taçlandırmak hissiyat ve akıl arasında dengede durmamızı sağlayacaktır. Dini hayatta istikrar, akıl ve imanın orta yolda buluşması ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study in which we examine the problems of the Danish existentialist philosopher Soren Kierkegaard which rejects mind and emphasizes subjectivity aims to look at the phenomenon of faith from a more holistic perspective. Although faith is a subjective situation a feeling that transforms and changes us, crowning change with the mind will enable us to balance between feeling and mind. Stability in religious life will be possible if mind and faith meet in the middle.