Kamu harcamaları finansman tercihinde mali yanılsama
Financial discrimination in public expenditures financing
- Tez No: 668634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmanın temel amacı, kamu harcamaları finansmanında vergilerin ve/veya borçlanmanın ve kamu kesimi büyüklüğü ile kişisel algıların ne derecede gerçekçi olduğu konusunda bir sorun olarak ortaya çıkan ''mali yanılsama'' kavramı değerlendirilerek, harcamaların finansmanını toplumsal bir bakış açısı ile birlikte ele almaktır. Araştırmada katılımcıların bilinç algısını ölçmeye ve değerlendirmeye yönelik bir anket formu hazırlanmıştır. Ankette tanısal araştırma olarak katılımcıların; cinsiyet, öğrenim durumu, çalıştıkları sektöre ait demografik bilgileri ve katılımcıların ilgili konudaki bilinçlerinin tespitine yönelik önermeler kullanılmıştır. Önerme ifadelerini karşılaştırmak için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri ile önerme ifadeleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise Ki-kare analizi kullanılarak, ilişkinin var olup olmadığı belirlenmiştir. Çalışmaya bakıldığında, bireylerin gelecekte ortaya çıkacak vergi yükünü doğru tahmin etmediklerine ve hata yaparak daha fazla kamu harcaması talep ettiklerine vurgu yapan mali yanılsama olgusu ile elde edilen bulgular çelişmektedir. Bireyler, kamu harcamalarının vergi veya borçlanma ile finansmanı durumunda ortaya çıkacak, gelecek nesle yük yükleme/yüklememenin bilincindedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to consider the financing of expenditures along with a social perspective by evaluating the concept of“fiscal illusion”, which emerges as a problem in public expenditure finance regarding the size of taxes and/or borrowing and to what extent realistic public sector size and personal perceptions are. In the study, a questionnaire was prepared to measure and evaluate the perception of consciousness of the participants. As a diagnostic research, the participants' gender, education status, demographic information concerning the sector in which they work and propositions for the determination of participants' awareness in the relevant issue are used in the survey. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test are employed to compare propositional statements. With regard to the examination of the relationship between the demographic characteristics of the participants and the proposition statements, it is determined whether the relationship exists by using Ki-square analysis. Given the results of the study, the findings contradict the fiscal illusion phenomenon, which emphasizes that individuals do not correctly estimate the tax burden that will arise in the future and demand more public expenditure by making mistakes. Individuals are aware of not burdening/burdening the next generation in case of financing of public expenditures with tax or borrowing.