Turan Dursun'un Kur'ân tarihi hakkındaki görüşlerinin tahlili
Views of the Turan Dursun on the history of the Qur'an
  1. Tez No: 668640
  2. Yazar: MERVENUR ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kur'ân-ı Kerîm üzerine, nüzulünden günümüze dek pek çok çalışma kaleme alınmıştır. Bu çalışmalar onu anlamak ve anlatmak maksadıyla kaleme alındığı gibi eleştiri ve reddiye için de kaleme alınmıştır. Müslüman nesiller Kur'ân'ı bir sonraki nesillere aktarabilmek için çeşitli yollarda onu muhafaza altına almak istemişlerdir. Fakat asırlar sonra korumak maksadıyla yapılan bu çalışmalar Kur'ân'a inanmayan veya inanmak istemeyen kimselerin adeta eleştirilerini yönelttikleri bir kapı olmuştur. Kur'ân tarihi üzerinde yapılan çalışmaların sayısı oldukça fazladır. Aynı şekilde Kur'ân tarihi üzerinden birtakım şüpheleri ortaya atan kişi ve çalışmalarda oldukça fazladır. Ülkemizde Kur'ân-ı Kerîm üzerine pek çok yazı kaleme alan isimlerden biri de Turan Dursun'dur. Ancak Turan Dursun yazılarını Kur'ân'ı reddetmek ve eleştirmek üzere kaleme almıştır. Gerek Kur'ân tarihi gerekse Kur'ân ilimleri hakkında pek çok yazı kaleme alan Turan Dursun'un çalışmaları ülkemizde oldukça tanınan bir isimdir. Dursun, Kur'ân'ın uydurulduğunu ve başlangıçtan günümüze gelene kadar pek çok kez tahrif edildiğini savunmaktadır. İslâm'ın kopyalandığını ve yalanlarla dolu olduğunu iddia eden Dursun, dinleri ilkellik olarak tanımlamaktadır. Bu çalışmada, onun Kur'ân'ın kaynağı ve korunması hakkında ortaya attığı iddiaların bilimsel tutarlılığını ve arkasındaki sebepleri ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have been composed on the Quran from its release until today. These examinations were composed to comprehend and clarifying it, just as for analysis and dismissal. Ages of Muslims wanted to protect the Quran in different manners in order to pass it on to the next generations. However, these works, which were completed to protect hundreds of years after the fact, have been an entryway where the individuals who don't accept or don't have any desire to trust in the Quran have in a real sense coordinated their reactions. There are many studies on the history of the Quran.Similarly, there are numerous individuals and studies that raise a few questions over the historical backdrop of the Quran. Turan Dursun is one individuals who composed numerous articles on the Quran in our country. However, Turan Dursun composed his articles in order to reject and criticize the Quran. Turan Dursun, who has composed numerous articles on both the historical backdrop of the Quran and the studies of the Quran, is a notable name in our country. Dursun argues(daha akademik istersen contends diyebilirsin) that the Quran was fabricated from its present beginning and has been distorted many times until it came. Claiming that Islam is duplicated and full of lies, Dursun characterizes religions as primitiveness. This is an attempt to reveal the scientificness and the reasons behind his claim that the Quran originated and around it( bu cümle yerine aynen şunu da yazabilirsin Merve: In this investigation, the logical consistency of the cases he set forward about the source and assurance of the Quran and the purposes for it are attempted to be uncovered.