Sağlık sektöründe şiddet olgusunun internet gazetelerinde temsili
Representation of violence concept which is in the health sector in the internet newspapers
- Tez No: 668687
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. PELİN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Şiddet olayları, haber değeri en yüksek olaylar olarak medyada sıklıkla yer almaktadır. Sağlık sektöründeki hasta ve sağlık çalışanları arasında yaşanan şiddet olayları ise Türkiye'de son yıllarda en çok karşılaşılan haberler arasında olmaktadır. Bu çalışma, sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarının internet sitelerinde haber olarak nasıl yer aldıklarını incelemektedir. İnternet gazetelerinin ziyaretçi sayılarını artırmak için şiddet haberlerine çok sık ve ayrıntılarıyla yer vermesi haber aktarımında etik kuralların da göz ardı edilmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla haberlerde, başlıktan spota, içerikten fotoğraf kullanımına kadar birçok noktada sağlık iletişimi açısından problemler meydana gelmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de en çok ziyaret edilen 10 haber sitesinin 1 Ocak – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında yayınladığı sağlıkta şiddet konulu haberler araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Haberleri doğru bir şekilde değerlendirebilmek için ilk olarak birinci bölümde şiddet kavramı tüm yönleriyle ele alınmış, boyutları ve türleri ile detaylıca açıklanmıştır. İkinci bölümde ise sağlık iletişimi kavramı açıklanarak kuramlarına ve internet gazeteciliğinin sağlık iletişimindeki yerine ve önemine dair araştırmalar yer almıştır. Üçüncü bölümde ise 10 haber sitesi taranmış ve tespit edilen haberler, araştırmanın kuramsal ve kavramsal çerçevesinden yola çıkılarak hazırlanan kodlama cetveli ile incelenmiştir. Ortaya çıkan veriler tarama modeline dayalı içerik analizi yöntemi ile değerlendirilerek nitel ve nicel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Violent incidents are frequently featured in the media as the most newsworthy content. Violence between patients and medical staff is among the most frequently encountered news in Turkey in recent years. This study examines how violence in medicine takes place as news on internet sites. The frequent and detailed coverage of news of violence by internet newspapers in order to increase the number of visitors also causes the ethical rules to be ignored in news transmission. Therefore, problems arise in terms of health communication in the news from their headline to the subhead and also from the content to the use of images. In this context, the news about violence in medicine published between 1st of January and 31st of December 2019 by the 10 most visited news websites in Turkey constitutes the sample of the research. In order to evaluate the news correctly, first of all, the concept of violence is discussed in all its aspects and explained in detail with its dimensions and types. In the second part, the concept of health communication is explained and research on its theories and the place and importance of internet journalism in health communication are included. In the third part, 10 news sites were scanned and the detected news were analyzed with the coding chart prepared based on the theoretical and conceptual framework of the research. The resulting data were evaluated with the content analysis method based on the scanning model and interpreted qualitatively and quantitatively.