Serebral palsi tanılı 6-12 yaş arası çocuklarda yaşam kalitesini etkileyen faktörler
Factors affecting quality of life in children aged 6-12 years with cerebral palsy
- Tez No: 668686
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALTIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; SP'li çocuklarda yaşam kalitesini etkileyebilecek olan demografik, sosyokültürel ve topografik özelliklerin, kaba motor ve ince motor fonksiyonların, entelektüel seviyenin, eşlik eden epilepsi, otizm, uyku bozukluğu gibi problemlerin araştırılması ve bu faktörlerin yaşam kalitesi ile ilişkisinin tespit edilmesidir. Çalışmaya 6-12 yaş aralığında olan ve SP tanısı olan 71 hasta alındı. Hastalar sosyodemografik özelliklerine, topografik ve fonksiyonel sınıfa eşlik eden epilepsi, otizim, entelektüel yetersizlik, uyku bozukluğuna göre gruplandırıldı. Hastaların tamamının annesine Yaşam Kalitesi (CP-QOL Child) Ölçeğinde yer alan sorular yöneltildi. Ayrıca 9-12 yaş aralığında olan ve entelektüel olarak yaşam kalitesi ölçeğini cevaplayabilecek yeterliliği olan 18 hastanın kendisine de yaşam kalitesi ölçeği soruları soruldu. Uyku bozukluğunu tespit etmek için hastaların tamamına Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (CSHQ) uygulandı. SP'de yaygın olarak görülen uyku bozukluğunun yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Kaba motor fonksiyon seviyesi ağır olan olgularda daha yüksek oranda uyku bozukluğu saptanmıştır. Ailelerin ekonomik düzeylerinin, annelerin eğitim seviyelerinin desteklenmesinin, çocuklarda erken ve etkin fizyoterapi ile ambulasyonun / yürümenin sağlanmasının, kaba ve ince motor fonksiyonlarının arttırılmasının, çocuklara etkin bir şekilde erken dönemden itibaren bireyselleştirilmiş entelektüel yönden destekleyici yaklaşımlar uygulanmasının, uyku bozukluklarının ve epilepsinin araştırılarak gerekli önlem ve tedavilerin erken dönemde başlatılmasının hastanın yaşam kalitesi üzerine olumlu etkileri olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to investigate demographic, sociocultural and topographic characteristics, gross motor and fine motor functions, intellectual level, accompanying problems such as epilepsy, autism, and sleep disorders that may affect the quality of life in children with CP and to determine the relationship between these factors and quality of life. 71 patients aged 6-12 years and diagnosed with CP were included in the study. The patients were grouped according to their sociodemographic characteristics, topographic and functional class, accompanying epilepsy, autism, intellectual disability, and sleep disturbance. The questions in the Quality of Life (CP-QOL Child) Scale were asked to the mothers of all patients. In addition, 18 patients aged 9-12 years who were intellectually capable of answering the quality of life scale were also asked questions about the quality of life scale. The Child Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) was administered to all patients to detect sleep disturbance. It has been observed that sleep disorder, which is common in CP, affects the quality of life negatively. A higher rate of sleep disturbance was found in cases with severe gross motor function. Supporting the economic level of families, education levels of mothers, providing ambulation/walking with early and effective physiotherapy in children, increasing gross and fine motor functions, applying individualized intellectually supportive approaches to children from an effective early period, investigating sleep disorders and epilepsy and providing necessary precautions and treatments. It can be said that starting it in the early period will have positive effects on the patient's quality of life.