Haksız rekabet hukukunda eski hale iade
Restitution in unfair competition law
- Tez No: 668694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. HALİL ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Haksız rekabet hukukunun amacı tüm katılımcıların menfaatine olacak biçimde dürüst ve bozulmamış rekabetin sağlanmasıdır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için haksız rekabet eylemine karşı bir takım önleyici ve giderici hukuki çareler öngörülmüştür. Bu çarelerden biri de çalışmamızın konusunu oluşturan eski hale iadedir. Eski hale iade vasıtasıyla haksız rekabet dolayısıyla bozulan rekabet ortamının ihlalden önceki duruma döndürülmesi mümkündür. Çalışmamızın ilk bölümünde haksız rekabet hukukuna ilişkin genel açıklamalar ve tartışmalar incelenmiştir. İkinci bölümde ise eski hale iade kapsamında ihlalin durumuna göre istenebilecek talepler olan maddi durumun ortadan kaldırılması, yapılan beyanların düzeltilmesi ile malların ve araçların imhası talepleri açıklanmıştır. Bu taleplerin amacı, kapsamı, insan hakları karşısında sınırı, icrası ve benzer kurumlarla ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise tek başına bir dava çeşidi olan eski hale iade davası üzerinde durulmuş, davanın özellikleri usul hükümleri çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of unfair competition law is to ensure fair and undistorted competition in the interest of all participants. In order to achieve this goal, some preventive and compensative legal remedies against acts of unfair competition have been envisaged. One of these remedies is the restitution, which is the subject of our study. By means of restitution, it is possible to return the competitive environment, distorted due to unfair competition, to the state before the violation. In the first part of our study, general explanations and discussions on unfair competition law are examined. In the second part, within the scope of restitution: The requests for elimination of the material situation, correction of the statements made and the destruction of goods and tools are explained. These demands have been examined in respect of: Their purpose, scope, limitations due to human rights, their execution and their relationship with similar institutions. Last part of the study has been focused on the restitution case, which is a type of case on its own. The characteristics of the case are evaluated within the framework of procedural law.