Bilinçli farkındalık ve iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rol etkisinin incelenmesi
An examination of the mediating role effect of psychological resilience in the relationship between mindfulness and well being
- Tez No: 668710
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde bilinçli farkındalık ile iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rol etkisini Yapısal Eşitlik Modeli çerçevesinde incelemektir. Bilinçli farkındalık, iyi oluş ve psikolojik sağlamlık değişkenlerinin çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini İstanbul Anadolu yakasındaki 2019-2020 eğitim-öğretim yılında herhangi bir lisans programına kayıtlı olan devlet ve vakıf üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ulaşılabilen 429 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin kişisel bilgileri, sosyo-demografik özellikleri ve aile ile ilgili özelliklerini incelemek için kişisel bilgi formundan yararlanılmıştır ve öğrencilerinin demografik özelliklerini incelemek için araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada uygulanan ölçekler aracılığıyla elde edilen veriler, SPSS 25 paket programı ve AMOS 24.0 Paket Programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Analizler tablolaştırılmadan önce normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağıldığı sonucuna ulaşılmıştır. İlk etapta bağımsız gruplar T testleri yapılmış ve arkasından tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testlerine yer verilmiştir. Araştırma kapsamında Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Bu sonuçlara göre üniversite öğrencilerinin, bilinçli farkındalık ile iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rol etkisinin olduğu sonucu elde edilmiştir. YEM analizi sonuçlarına göre, test edilen modelin uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır (χ2/sd=1,000; RMSEA=,043; GFI=1,000; AGFI=1,000; CFI=1,000; IFI=1,000).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role effect of psychological resilience in the relationship between conscious awareness and well-being in university students within the framework of the Structural Equation Model. It was also aimed to examine the variables of mindfulness, well-being, and psychological resilience in terms of various demographic variables. The research was carried out by the relational screening model. The universe of research consists of state and foundation university students enrolled in any undergraduate program in the Asian side of Istanbul in the 2019-2020 academic year. The research sample consists of 429 students who can be reached. In the study, a personal information form was used to examine the personal information, socio-demographic characteristics, and family-related characteristics of university students, and the personal information form prepared by the researchers were used to examine the demographic characteristics of the students. The data obtained through the scales applied in the research were analyzed using the SPSS 25 package program and AMOS 24.0 Package Program. Before the analyzes were tabulated, a normality test was performed and it was concluded that the data were normally distributed. In the first stage, independent groups T-tests were performed, and then one-way analysis of variance (ANOVA) tests was used. Structural Equation Model was used in the research. According to these results, it was concluded that psychological resilience had a mediating role in the relationship between conscious awareness and the well-being of university students. According to the results of the SEM analysis, it was concluded that the fit indices of the tested model were at an acceptable level (χ2 / sd = 1,000; RMSEA = .043; GFI = 1,000; AGFI = 1,000; CFI = 1,000; IFI = 1,000).