A social-ecological systems analysis of water supply governance on Samothraki, Greece
Yunanistan Semadirek'te ki su yönetiminin sosyal-ekolojik sistem analizi
- Tez No: 668711
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
The island of Samothraki in the North Aegean Sea features astonishing water resources of pristine quality and high quantity. Contrary to what the condition of the water resources would suggest, the residents of Samothraki suffer from water shortages and incidents of contamination, as well as unsteady water provision to economic activities. Meanwhile, the natural water resource system starts showing signs of degradation. The situation is associated with inappropriate municipal water management within the frame of a collective action problem. The local municipality's inability to provide sufficient network coverage and quality control is facing resource-intense and hard-to-control surface water abstractions by individuals for agricultural purposes. Without a coherent understanding of the structures, dynamics and interdependencies underlying management decisions, the situation is likely to continue and cause social conflict as well as ecological harm . Through the application of the Social-Ecological Systems Framework (McGinnis and Ostrom 2014), I first map out a wide range of variables connected to water management and analyse them according to their their relevance and interdependence. The results show that water mismanagement on the island is a much more complex issue than suggested until now, with strong symbiotic links between current informal and official, collective, individual and municipal institutions. I thus argue that the water supply on Samothraki is best understood as a complex social-ecological system. In a second step I draw on insights from adaptive and decentralized governance approaches to evaluate the potentials of sustainable resource management inherent in current practices on Samothraki. I find that informal networks currently contribute most to the social-ecological system's sustainability and resilience, and embody the incubators of new approaches of sustainable governance.
Özet (Çeviri)
Kuzey Ege Denizi'ndeki Semadirek adası, ¸sa¸sırtıcı derecede bozulmamı¸s kalitede ve yüksek miktarda su kaynaklarına sahiptir. Su kaynaklarının önerilenin aksine kullanılmasından dolayı, Semadirek sakinleri su kıtlıgı, kirlilik ve bunun yansıra ekonomik faaliyetlerde su temininde sıkıntı ya¸samaktadır. Bir yandan da, dogal su kaynakları sistemi bozulma belirtileri göstermeye ba¸slıyor. Bu durum, toplu eylem sorunu (collective action problem) çerçevesinde uygun olmayan belediye su yönetimi ile ili¸skilidir. Yerel belediyenin ortak su kullanımı konusunda yeterli ag kapsamı ve kalite kontrolü saglayamaması, kaynak açısından yo ˘ gun ve kontrol edilmesi zor olan yüzey sularının bireyler tarafın- ˘ dan tarımsal amaçlarla alınmasıyla belediye ve ada sakinleri su kullanımı konusunda kar¸sı kar¸sıya gelmektedirler. Yönetim kararlarını alan yapıların altında yatan dinamikler ve kar¸sılıklı bagımlılıklar ˘hakkında tutarlı bir anlayı¸s olmadan bu durumun devam etmesi ve ekolojik zararın yanı sıra sosyal çatı¸smaya neden olması muhtemeldir. Sosyal-Ekolojik Sistemler Çerçevesi'nin uygulanmasıyla (McGinnis and Ostrom 2014), önce su yönetimiyle baglantılı çok çe¸sitli de ˘ gi¸skenlerin haritasını çıkarıyor ve bunları alakalarına ve kar¸sılıklı ˘bagımlılıklarına göre analiz ediyorum. Sonuçlar, adadaki suyun kötü yönetiminin, ¸simdiye kadar ˘dü¸sünüldügü gibi mevcut gayri resmi ve resmi, toplu, bireysel ve belediye kurumları arasında güçlü ˘simbiyotik baglantılardan çok daha karma¸sık bir konu oldu ˘ gunu göstermektedir. Bu nedenle, Semadirek'teki su yönetim sisteminin en iyi ¸sekilde anla¸sılması için, kompleks sosyal ekolojik sistem olarak kabul edilmesigerekiyor. ˙Ikinci bir adımda, Semadirek'teki mevcut uygulamalarda bulunansürdürülebilir kaynak yönetiminin potansiyellerini degerlendirmek içinuyarlanabilir ve merkezi olmayan yönetim yakla¸sımlarından faydalanıyorum. ¸Su anda sosyal-ekolojik sistemin sürdürülebilirligine ve dayanıklılı ˘ gına en çok ˘gayri resmi agların katkıda bulundu ˘ gunu ve sürdürülebilir yönetimin yeni yakla¸sımlarını bünyesinde ˘barındırdıgını görüyorum.