Madde kullanım bozukluğu hastalarında çocukluk çağı travmaları, başetme ve sosyal desteğin nükse etkisi
The impact of childhood trauma, coping with stress and social support on relaps in patients with substance use di̇sorder
  1. Tez No: 668751
  2. Yazar: MAHSUM ARUTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma madde kullanım bozukluğu hastalarında çocukluk çağı travmaları, başetme ve sosyal desteğin nükse etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 30.12.2019-01.08.2020 tarihleri arasında Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde tedavi alan 142 hasta ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ)', 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)' ve 'Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ)' kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 24.0'da analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği alt boyutlarından, Kendine Güvenli Yaklaşım ile daha önce maddeyi bırakma girişimi sayısı arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir (p 0.05). Stresle başetmede kullanılan yaklaşımlar ve çocukluk çağındaki fiziksel istismar, fiziksel ihmal öyküsünün maddeye başlamayı, maddeye başlama yaşını, maddeyi bırakma girişim sayısını ve tekrar maddeye başlama süresini etkilediği belirlenmiştir. Psikiyatri hemşirelerinin madde kullanım bozukluğu olan hastalarla çalışırken hastaların deneyimledği travmalar, bunlarla başetme tarzları ve bu süreçteki sosyal destek kaynaklarını değerlendirmesini nüksleri önleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted in order to determine the effects of childhood traumas, coping and social support on relapse in substance use disorder patients. The research was conducted with 142 patients who received treatment at the Substance Addiction Treatment and Education Center between 30.12.2019-01.08.2020. The data of the study were collected using“Personal Information Form”,“Childhood Trauma Scale (CTAS)”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS)”and“Stress Coping Styles Scale (SSTS)”. The data were evaluated by making analysis in SPSS 24.0.