Remisyondaki opiyat kullanım bozukluğu hastalarında çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stillerinin işlevsellik, suisidalite, dürtüsellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of childhood traumas and attachment styles on functionality, suicidality, impulsivity, and quality of life in patients with opiate use disorder in remission
- Tez No: 734407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Bu çalışmada Opiyat kullanım bozukluğu (OpKB) hastalarının çocukluk çağı travmalarının, bağlanma stillerinin, yaşam kalitelerinin, tedaviye uyumlarının ve dürtüsellik seviyelerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde ayaktan tedavi gören OpKB tanılı 100 hasta ve 100 sağlıklı gönüllü çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla bu çalışma için hazırlanmış Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQL-BREF) ve Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to reveal the childhood traumas, attachment styles, quality of life, adherence to treatment, and impulsivity levels of opiate use disorder (OpUD) patients. Method: 100 patients with OpUD receiving outpatient treatment at Akdeniz University Alcohol and Substance Addiction Research and Application Center and 100 healthy volunteers constitute the sample of the study. Sociodemographic Data Form prepared for this study, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Barratt Impulsivity Scale (BIS), World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQL-BREF), and Substance Craving Scale (SCS) were used to collect data in the study.