Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık ve öz-liderlik becerileri üzerinde bilinçli farkındalığın rolü
The role of mindfulness in psychological hardiness and self-leadership among university students
  1. Tez No: 668750
  2. Yazar: DİLEK CANTİMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIZILKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilinçli farkındalık, şimdiki andaki duyumlara, düşüncelere, duygulara ve deneyime yargılama olmaksızın katılma (dahil olma) sürecidir diyerek tanımlanır ve stres ve endişeyi azaltarak, huzuru ve psikolojik iyi oluş halini arttırması sebebiyle son yıllarda tüm dünya literatüründe adından sıkça söz ettirmektedir. Bilinçli farkındalık, günümüzün getirdiği zihinsel ve duygusal dengesizlik, yorgunluk ve dolayısıyla verilen stres tepkileri ve yaşamda alınan yanlış davranış ve kararları önemli ölçüde minimize ettiğinden ve daha farkındalıklı ve dingin bir yaşama hali sunduğundan tüm dünyada, anaokul çağındaki çocuklardan, iş dünyasına kadar, hiçbir yaş, cinsiyet, ırk, din ve sosyal statü ayırmadan giderek artan bir ilgiyle uygulanmaktadır. Bu çalışma üniversite öğrencilerinde bilinçli farkındalığın, psikolojik dayanıklılık ve öz-liderlik becerileri üzerinde etkisi olup olmadığını ve bu etkinin cinsiyet, yaş ve fakülte değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Değerlendirmede Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BBBFÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ve Öz Liderlik Ölçeği (ÖLÖ) olmak üzere üç farklı ölçek kullanılarak ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Bu araştırmanın evreni Türkiye'deki üniversite öğrencilerinden oluşmuştur. Araştırma örneklemi 351 kadın, 50 erkek öğrenci olmak üzere toplamda 401 öğrenciden toplanan verilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin yaş aralığı 18-59 ve yaş ortalaması 23,97'dir. Araştırmada toplanan veriler SPSS v.21 istatistik programı ile istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Korelasyon analizlerinde Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizleri yürütülmüştür. Gruplararası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir: 1. Üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık puanları ile psikolojik dayanıklılık puanları arasında pozitif yönlü anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. 2. Üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık puanları ile öz-liderlik puanları arasında pozitif yönlü anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. 3. Cinsiyet değişkeni açısından bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve öz-liderlik puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma bulunmuştur. 4. Yaş değişkeni açısından bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve öz-liderlik açısından bir farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mindfulness, the process by which one attends to present-moment sensations, thoughts, emotions and experiences in a non-judgmental manner (Parmentier and oth.,2019) and has been frequently mentioned in the world literature in recent years as it decreases stress and anxiety, increases peace and psychological well-being. Today, because it consciously minimizes mental and emotional imbalance, fatigue and therefore stress responses and wrong behaviors and decisions taken in life and besides it provides a more aware and calm life, it is practiced world-wide through from business world to kindergarten age children, without any age, gender, race, religion and social status speration. The purpose of this study is to examine if Mindfulness has any role on psychological hardiness and self-leadership in university students and weather those possible effects differ due to gender, age and attended faculty variables. Correlational research model was applied by using three different psychological scales as Mindfulness Attention and Awareness Scale (5-item MAAS), Psychological Hardiness Scale and Self-Leadership Scale. The participants of this research consist of all University Students in Turkey. Research participants were made up of totally 401 students of which 351 were female students and 50 male students. Age range of students is from 18 to 59 and the average age is 23,97. Pearson's Moments Multiplication Correlation Coefficient technique was used in correlation analysis for the determination of relationship between life satisfaction and mental well being with Mindfulness. Differences in gender, age and faculty variables were examined by using t- test method. Findings can be summarized as follows: 1. There were significant positive correlations between psychological hardiness mean scores and Mindfulness mean scores of university students. 2. There were significant positive correlations between the self-leadership mean scores and Mindfulness mean scores of university students. 3. There were significant differentiation between Mindfulness, life satisfaction and mental well-being average of mean scores in terms of gender variation. 4. There were significant difference between Mindfulness, psychological hardiness and self-leadership average of mean scores in terms of age variation.