Aldol reactions of conformationally stable o-CF3 phenyl bearing axially chiral thiohydantoins
Konformasyonel olarak kararlı o-CF3 fenil taşıyan eksensel kiral tiyohidantoinlerin aldol reaksiyonları
  1. Tez No: 668757
  2. Yazar: MELİS BACAK ERDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İLKNUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir o-CF3 fenil halkası taşıyan yeni eksensel kiral tiyohidantoin türevleri R ve S alanin, fenil alanin ve valin metil ester tuzu ile orto-triflorometilfenil izotiyosiyanatın trietilamin varlığında gerçekleştirilen reaksiyonundan atroposelektif olarak sentezlenmiştir. Ham ürünün basit kristalizasyon ile saflaştırılmasından sonra, R amino asitler ile başlanarak ürünlerin M eksensel kiral olarak elde edildiği, S amino asitler ile başlayarak ise sadece P izomerlerin elde edildiği bulunmuştur. C5 pozisyonundaki grubun boyutu arttığında, tiyohidantoinlerin rasemik bir forma sahip olduğu gösterilmiştir. Ürünlerin eksensel kiral stereoizomerleri 1H NMR spektrumlarının HPLC kromatogramları ile karşılaştırılmasıyla tanımlanmıştır. Eksensel kiral izomerler konformasyonel ve konfigürasyonel olarak oda sıcaklığında kararlı olduğu bulundu. Benzaldehit ve furaldehit ile M ve P tiyohidantoinler üzerinde sterik olarak kontrollü aldol reaksiyonları gerçekleştirilmiştir ve izomerik ürünler belirlenmiştir. Alanin ve valin türevlerinin aldol reaksiyonu sırasında, M izomerlerinin otriflorometil grubunun ara enolatın Si yüzünü koruduğu ve böylece heterosiklik halkanın C5'nde sadece R konfigürasyonlu ürünlerinin seçici oluşumunun sağlandığı bulunmuştur. Diğer bir yandan, P tiyohidantoinlerin o-triflorometil grubu ara enolatın Re yüzünü koruduğu ve C5'te sadece S konfigürasyonlu aldol ürünlerinin oluşumuna neden olmuştur. Ancak bu sterik kontrol fenil alanin türevlerinin aldolizayonunda gözlenmemiştir. Benzaldehit ve furaldehit moleküllerinin yüz şeçiciliği bileşik 5 ve bileşik 2 için sırasıyla 91:9 ve 78:22 olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Novel axially chiral thiohydantoin derivatives bearing an o-CF3 phenyl ring have been synthesized atroposelectively from the reaction of R and S alanine, phenyl alanine and valine methyl ester HCl salts with ortho-trifluoromethylphenyl isothiocyanate in the presence of triethyl amine (TEA). It was found that after purification of the crude product by simple recrystallization, starting with R amino acids, the products were obtained possessing only M axial chirality whereas starting with S amino acids, only the P isomers were obtained. When the size of the substituent at C5 increased, the RM/SM and the SP/RP ratios increased significantly. The nonaxially chiral thiohydantoins have been shown to have a racemic form. The axially chiral stereoisomers of the products have been identified by comparing their 1H NMR spectra with their HPLC chromatograms. The axially chiral isomers were found to be conformationally and configurationally stable at room temperature. Sterically controlled aldol reactions on M and P thiohydantoins with benzaldehyde and furaldehyde have been carried out and the isomeric products were identified. It was found that during the aldol reaction of alanine and valine derivatives, the o-trifluoromethyl group of the M isomers shielded the Si face of the intermediate enolate and in this way enabled the selective formation of only the R configured aldol products at C5 of the heterocyclic ring. The otrifluoromethyl group of the P thiohydantoins on the other hand shielded the Re face of intermediate enolate and caused the formation of only the S configured aldol products at C5. However, this steric control has not been observed during the aldolization of the phenyl alanine derivatives. A face selectivity of the benzaldehyde and furaldehyde molecules for compound 5 and compound 2 have been observed as 91:9 and 78:22 respectively.