Relationship between types of acculturation and happiness: A study on Ahiska Turks living in the USA, Russia and Kazakhstan
Kültürleşme türleri ile mutluluk arasındaki ilişki: ABD, Rusya ve Kazakistan'da yaşayan Ahıska Türkleri örneği
  1. Tez No: 668759
  2. Yazar: ALIKHAN ZHAMALOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zorunlu veya gönüllü göç sosyal bilimlerde en güncel konulardan biri sayılmaktadır. Milyonlarca farklı etnik gruba mensup olan insanlar dünya çapında kolay bir şekilde hareket eder ve kültürleşme olarak adlandırılan başka milletlerle kültürel değişim sürecine katılırlar. Kültürleşme sürecinde, göçmenlerin hangi kültürleşme türünü kullanarak olumlu bir adaptasyon gerçekleştirip mutlu olduklarını belirlemek önemlidir. Bu bağlamda, çalışmanın temel amacı, kültürleşme türlerinin mutluluk seviyesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ayrıca, araştırmacı demografik değişkenlerin mutluluk seviyesi üzerindeki etkisini incelemiştir. Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Kazakistan'da yaşayan 188 Ahıska Türkünün katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışma verileri, anketler kullanarak katılımcılardan toplanmıştır. Kültürleşme türleri, Acculturation Attitude Scale (AAS) kullanılarak, mutluluk seviyesi Oxford Happiness Questionnaire kullanılarak ve çeşitli demografik değişkenlerin etkisini ölçmek için (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, istihdam, medeni hal, din) Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmanın sonuçları, hemen hemen tüm yaş gruplarında, ayrılma ve entegrasyon kültürleşme türlerini kullanan Ahıska Türklerinin asimilasyon ve marjinalleşme kullananlardan daha mutlu olduğunu göstermiştir. Dahası, bulgular, Ahıska Türklerinin farklı nesiller arasında ayrılma kültürleşme türünden (sürgün edilenlerin ilk nesli) asimilasyona (sürgün edilenlerin son nesli) değişiklik göstermiştir. Araştırmanın sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Ahıska Türklerinin, Rusya ve Kazakistan'da yaşayanlardan daha mutlu oldukları tespit edilmiştir. Fakat, Rusya ve Kazakistan'dan katılanlar arasında mutluluk seviyesi üzerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar yapılmış çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Üstelik, çalışmanın güçlü yönleri, sınırlamaları ve gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forced or voluntary migration is becoming the most relevant topic in the social sciences. Millions of people belonging to different ethnic groups move freely around the world and participate in the practice of cultural exchange with other nationalities, which is called acculturation. In the process of acculturation, it is important to determine using what type of acculturation migrants have a positive adaptation and are happy. Therefore, the main purpose of the current study was to investigate the influence of acculturation types on level of happiness. Besides, the researcher has examined the effect of demographic variables on the level of happiness. This study involved a sample of 188 Ahiska Turks from the United States, Russia and Kazakhstan. Data was collected from participants by using questionnaires. Types of acculturation was measured by using Acculturation Attitude Scale (AAS), level of happiness was measured with the Oxford Happiness Questionnaire, and for several demographic variables (age, gender, educational status, employment, marital status, religion) sociademographic information form was used. The results of the study showed that Ahiska Turks using separation and integration type of acculturation in almost all age groups are happier than those who use assimilation and marginalization. Also, findings suggested that Ahiska Turks in a different generation change their types of acculturation from separation (the first generation of deportees) to assimilation (the last generation of the deportees). As a result, Ahiska Turks living in the United States are happier than those who live in Russia and Kazakhstan. However, there are not differences between Russian and Kazakhstan participants on the happiness level. The obtained results are generally consistent with the results of previous studies. Furthermore, strengths, limitations of the current study, and suggestions for future research were also discussed.