Major depresif bozukluk hastalarında sertralin ve agomelatinin etkinlik ve tolerabilite açısından karşılaştırılması
Comparison of sertraline and agomelatine in terms of efficacy and tolerability in patients with major depressive disorder
- Tez No: 668760
- Danışmanlar: UZMAN MECİT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Major depresyon tanısı alan ve tedavisinde SSRİ grubu ilaçlardan sertralin ya da farklı bir etki mekanizmasına sahip yeni bir ilaç olan agomelatin kullanmakta olan hastalarda bu ilaçların etkinlik ve tolerabilitesinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, DSM IV tanı kriterlerine göre Major Depresif Bozukluk tanısı alan ve tedavisine agomelatin veya sertralin başlanan 30'ar hasta alınmıştır. İlk muayenede (0. Hafta) araştırmaya dahil edilme, hastanın mevcut kliniğinin değerlendirilmesi için araştırmacı tarafından standart ölçeklerden Montgomery-Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeği (MADRS), Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGİ) uygulanmıştır. Araştırmanın takip protokolü 1., 2., 4., 8. ve 12. haftalarda kontrol değerlendirmelerin yapılması; ilaç etkinliğinin değerlendirilmesi için MADRS, CGİ uygulanması ve tolerabilitenin değerlendirilmesi için UKU yan etki değerlendirme ölçeği uygulanması şeklinde düzenlenmiştir. Bulgular: 3 aylık takip sonucunda ilaç gruplarından bağımsız olarak hastaların tedaviyle MADRS skorlarında anlamlı düşüş izlenmiştir ancak ilaç grupları arasında MADRS skorları açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Zaman dilimlerindeki MADRS skorları arasındaki farklara bakıldığında, ilk hafta agomelatin grubundaki hastaların, 2.hafta ile 1.ay arasında ise sertralin grubundaki hastaların MADRS skorlarının daha fazla düştüğü görülmüştür. 3 aylık takip sonucunda ilaç gruplarından bağımsız olarak hastaların tedaviyle CGİ-Hastalık Şiddeti skorlarında anlamlı düşüş izlenmiştir ancak ilaç grupları arasında CGİ-Hastalık Şiddeti skorları açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Takip süresince zaman dilimleri arasındaki CGİ-Hastalık Şiddeti skorları arasındaki farklara bakıldığında; ilk hafta agomelatin grubundaki hastaların, 1.ay ve 2.ay arasında ise sertralin grubundaki hastaların CGİ-Hastalık Şiddeti skorlarının daha fazla düştüğü görülmüştür.Agomelatin grubunun 1.hafta, 2.hafta, 2.ay ve 3.ay UKU yan etki toplam skorları sertralin grubunun skorlarına göre anlamlı düşük bulunmuştur. Ayrıca 3 aylık takip sonucunda ilaç grupları arasında UKU yan etki toplam skorlarına bakıldığında Agomelatin grubunun skorları Sertralin grubunun skorlarına göre anlamlı düşük bulunmuştur . Sonuç: Her iki ilacın 3 aylık takip sonucunda etkinlikleri arasında fark olmamakla birlikte, agomelatinin etklinliği ilk hafta başlamakta; sertralinin etkinliği ise daha geç başlamaktadır. Agomelatin grubunun UKU toplam skorlarının sertralin grubuna göre anlamlı düşük olması agomelatinin sertraline göre daha iyi tolere edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to compare the efficacy and tolerability of these two drugs in patients diagnosed with major depression: Sertraline within the SSRI class or agomelatine which is a new drug with a different mechanism of action. Method: The study included 30 patients treated with agomelatine and 30 with sertraline, who were admitted to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Psychiatry Outpatient Clinic. The participants were diagnosed with Major Depressive Disorder in accordance with DSM-IV diagnostic criteria. In the first examination (week 0), participation in the study is evaluated and for evaluating the patients' clinic the standard scales, namely Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS) and Clinical Global Impression Scale (CGI) were performed by researchers. The follow-up protocol of the study was carried out by administering MADRS and CGI for control assessments and evaluation of drug efficacy at the 1st, 2nd, 4th, 8th, and 12th weeks, and by administering the UKU side effect rating scale to determine tolerability. Results: A 3-month follow-up period pointed out a significant decrease in MADRS scores of the patients undergoing treatment, regardless of the specific drug group, but no significant difference was found between the drug groups with regards to MADRS scores. When the differences between MADRS scores in the time periods were examined, MADRS scores of the patients in the agomelatine group in the first week and of those in the sertraline group between the 2nd week and the 1st month decreased to a greater extent. A 3-month follow-up period pointed out a significant decrease in CGI-Severity of Illness scores of the patients undergoing treatment, regardless of the specific drug group, but no significant difference was found between the drug groups with regards to CGI-Severity of Illness scores. When the differences between CGI-Severity of Illness scores in the time periods during the follow-up were examined, CGI-Severity of Illness scores of the patients in the agomelatine group in the first week and of those in the sertraline group between the 1st and 2nd months decreased to a greater extent. UKU side effect total scores of the agomelatine group at the 1st week, 2nd week, 2nd month, and 3rd month were significantly lower compared to the scores of the sertraline group. In addition, the scores of the agomelatine group were significantly lower compared to the scores of the sertraline group when UKU side effect total scores between the drug groups were examined at the end of the 3-month follow-up. Conclusion: Although there is no difference between the efficacy of these two drugs as a result of the 3-month follow-up, the efficacy of the agomelatine begins in the first week while it takes longer for the sertraline. UKU total scores of the agomelatine group were significantly lower compared to those of the sertraline group, which showed that agomelatine was better tolerated than sertraline.