Küresel dünya parası Bitcoin ve kripto paraların tarihsel gelişimi ve vergilendirilme süreci
Historical development and taxation process of global world currency Bitcoin and crypto money
  1. Tez No: 668803
  2. Yazar: TÜRKER TÜRKMENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞANSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yapılan bu çalışmada, dünden bugüne gelişen teknoloji ile modern para kavramının son şekli olan kripto paraların ortaya çıkış süreçleri, ekonomik hayata nasıl entegre oldukları ve iktisadi açıdan hangi avantaj ve dezavantajları bünyesinde barındırdıkları konularına değinilmiştir. Buna ek olarak Bitcoin ve altcoinlerin sadece bir para biriminden ibaret olmadığını, aynı zamanda sisteme kazandırdıkları Blokzincir, Tangle vb. teknolojilerin nasıl işlediği ve kullanıcılarına sağladığı kolaylıklar ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Herhangi bir otorite veya devlet kontrolünde olmayan ve özel bir şifreleme yöntemi kullanılarak üretimi sağlanan kripto paraların, farklı ülkeler de hangi yasal statüye sahip oldukları ve hangi kapsamlarda değerlendirilerek vergilemeye tabi tutuldukları konularına değinilmiştir. Son olarak, Türkiye'de halen daha yasal bir çerçeveye oturtulamamış olan kripto paraların, mevcut sistemde yer alan Gelir Vergisi Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu kapsamında değerlendirilmesi yapılarak, bu varlıkların emtia, para veya menkul kıymet sınıflandırmalarından hangisine dahil edilmesi gerektiği, varsayımlar dahilinde tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kripto Para, Bitcoin, Blokzincir, Türkiye, Vergilendirme
Özet (Çeviri)
In the study, the emergence processes of cryptocurrencies, which are the final form of the concept of money together with the technology that has developed since yesterday, how they are integrated into economic life and what advantages and disadvantages they contain from an economic point of view, were discussed. In addition, Bitcoin and altcoins are not only a currency, but also the blockchain, Tangle, etc. They bring to the system. How technologies work and the convenience they provide to their users has been examined in detail. Cryptocurrencies, which are not under the control of any authority or state and are produced using a special encryption method, have legal status in different countries and in what extent they are evaluated and subject to taxation. Finally, Turkey still crypto coins that are not based on a legal framework within the existing system of income tax act, Value Added Tax Law and Tax Procedure Law within the scope of evaluation by doing, these assets commodity, currency or securities that must be included in the classification of which under the assumption are discussed. KEYWORDS: Crypto money, Bitcoin, Blockhain, Turkey, Taxation