Usability of blockchain technology and its applications on global enterprises – is it promising technology for global companies?
Blok zincir teknolojisinin kullanımı ve küresel şirketlerdeki uygulamaları - küresel şirketler için gelecek vadeden bir teknoloji mi?
  1. Tez No: 780491
  2. Yazar: NURULLAH CAMCI
  3. Danışmanlar: DR. MARTİN UZIK, DR. HANS LIECK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin (Berlin School of Economics and Law)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, blockchain teknolojisinin kullanılabilirliğini ve küresel ölçekteki uygulamalarını araştırmıştır. işletmeler-Küresel şirketler için umut vaat eden bir teknoloji mi? Blockchain teknolojisi teklifleri dağıtılmış ortak defterler ve P2P'ye dayalı yeni bir iş yapma yöntemi. Bu kabul edilir evrensel olarak faaliyet gösteren küresel şirketler için büyük bir potansiyele sahip olarak. Ancak, edebiyat Blockchain ile ilgili olarak, esas olarak Bitcoin ve etrafındaki konular hakkındadır. Bu yüzden amacı çalışma, blockchain teknolojisini tanıtmak ve halihazırda kullanılan uygulamaları analiz etmekti ve ileriye dönük uygulamalar ve temel özelliklerini vurgulama. Bunu başarmak için amaç, makalelerin literatür taraması ve iş tarafından bir Yönetici ile bir röportaj yürütülen. İlk olarak başta bu çalışma ile ilgili bilgiler paylaşıldı. İkinci, mimari ve temel özellikleri içeren blockchain teknolojisi bu toplantıda tanıtıldı. kağıt. Ardından, muhasebe ve tedarik zinciri üzerindeki blockchain uygulamaları ağırlıklı olarak şu şekilde değerlendirilmiştir: küresel perspektifte uluslararası ödemeler ve büyük veri iş alanlarının yanı sıra şirketler. Ayrıca, bu çalışmanın bir parçası olarak küresel şirketi tanıtmak için yapılan bir röportaj blockchain teknolojisine bakış açısı. Son olarak, blockchain için olası zorluklar başarı için teknoloji listelenir. Bu çalışmanın bulguları, blok zincirinin özellikle küresel için umut verici bir teknoloji olduğunu göstermektedir. şirketler. Blok zincirinin uygulama alanları muhasebeden büyük veriye yayılabilir. diğerlerini kapsar. Bu iş alanları, benzersiz gerçek durum uygulamalarına ev sahipliği yapar ve bazı PoC'de olası uygulamalar. Bu uygulamaların global şirketlere sağladığı avantajlar ise; ayrıntılı olarak araştırıldı. Bunlar daha hızlı ve güvenli süreçler, uygun maliyetli olarak özetlenebilir. çözümler ve dış saldırılara karşı güvenli sistemler. Bu çalışmanın bulgularını tekrar kontrol etmek için bir görüşme yapıldı. iş dünyasından yönetici. Röportaj, blockchain teknolojisinin büyük bir başarı elde ettiğini gösteriyor emekleme dönemine rağmen iş dünyasını etkisi altına aldı. Küresel şirketlerin nasıl blok zincirinden faydalanabilir ve blok zincirinin yoldaki birkaç zorluğunu özetler. başarmak. Röportaj, küresel şirketler tarafından rekabet avantajlarının elde edilebileceğini doğruladı blockchain teknolojisinin etkinleştirilmesi yoluyla. Sonunda, kritik adımları projelendirir. Blockchain için gelecek. Tüm yeni teknolojiler gibi, blok zincirinin de kendi zorlukları vardır. bunlar olabilir ölçeklenebilirlik sorunları, farkındalık ve düzenleme eksikliği ve yüksek adaptasyon maliyetleri olarak özetlenmiştir. küresel şirketler için. Ancak özveri ile bu zorlukların üstesinden gelinebilir. Blockchain'in uzun vadeli kazanımlarını göz önünde bulundurarak iş dünyasının belirlenmesi. Kocaman Herhangi bir teknolojinin başlangıç döneminde zarar görmeden fayda elde edilemez. Dünya hızla değişiyor. Eski ve ağır işleyen süreçler geride kalmaya mahkûmdur. hayattaki gelişmeler. Doğadaki doğal seleksiyon gibi iş dünyasının da kendine has bir seleksiyonu vardır. doğanın bu kuralına ulaşmak için yöntemler. ile iş dünyasında yeni dönem başlıyor. Blockchain'deki gelişmeler. Küçük zorluklara rağmen, blockchain umut verici ve küresel şirketler için büyük bir potansiyel sunuyor. İş dünyasında öncü olması bekleniyor gelecek yıllar için.
Özet (Çeviri)
This study investigated usability of blockchain technology and its applications on global enterprises-Is it promising technology for global companies? Blockchain technology offers distributed common ledgers and a new way of doing business based on P2P. It is considered as having great potential for global companies operating universally. However, literature regarding blockchain is mainly about Bitcoin and topics around it. That is why the aim of this study was to introduce blockchain technology and analyze already used applications and prospective applications as well as highlighting its key characteristics. In order to achieve this goal, literature review of articles and one interview with a Manager from business side was conducted. Firstly, information was shared regarding this study at the beginning. Second, blockchain technology including architecture and key characteristics was introduced in this paper. Then, blockchain applications on accounting and supply chain was mainly evaluated as well as international payments and big data business areas in the perspective of global companies. Also, one interview conducted as a part of this study to introduce global company perspective in regards to blockchain technology. As a last, possible challenges for blockchain technology to success is listed. Findings of this study indicates that blockchain is promising technology especially for global companies. Application areas of the blockchain can be spread from accounting to big data covering many others. These business areas host unique real case applications and some prospective applications in PoC. Advantages of these applications for global companies was detailly investigated. These can be summarized as faster and secure processes, cost effective solutions and secure systems against external attacks. In order to double check the findings of this study, an interview was conducted with a manager from business world. Interview shows that blockchain technology has made big impact on the business world despite of its infancy period. It states that how global companies can benefit from blockchain and summarizes few difficulties down the road for blockchain to succeed. Interview confirms that competitive advantages can be derived by global companies through enablement of blockchain technology. Eventually, it projects the critical steps in the future for blockchain. As all newborn technologies, blockchain also has its own challenges. These can be summarized as scalability issues, lack of awareness and regulations, and high adaptation costs for global companies. However, these challenges can be overcome by dedication and determination of the business world considering the long term gain from blockchain. Huge benefits cannot be taken before suffering first in the initial period of any technology. World is changing rapidly. Old and slow processes are bounded to be left behind for the improvements in the life. Like natural selection in the nature, business world has its own methods to achieve this rule of the nature. New era in the business world is just started with the developments of blockchain. Despite of the minor challenges, blockchain is promising and offers great potential for global companies. It is expected to be pioneer in the business world for the upcoming years.