Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi kliniğine başvuran hastaların demografik, sistemik ve radyografik karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of demographic, systemic and radiographic characteristics of patients applied to The Oral and Maxillofacial Radiology Clinic of Akdeniz University Faculty of Dentistry
  1. Tez No: 668806
  2. Yazar: AYŞE TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Oral ve maksillofasiyal bölgede görülen hastalıkların teşhisi için anamnez alınması, ekstraoral-intaoral muayene, radyografik muayene ve diğer özel muayene yöntemleri kullanılır. Bu tez çalışmasının amacı, Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi (ADÇR) kliniğine başvuran hastaların fakülte veri tabanındaki mevcut radyografları ve anamnez kayıtlarının incelenerek hastaların demografik, sistemik ve radyografik karakteristiklerinin oluşturulmasıdır. Yöntem: ADÇR kliniğine 01.01.2013 ve 31.12.2019 tarihleri arasında başvuran hastaların anamnez ve teşhis kayıtları ile röntgen bölümüne yönlendirilen hastaların radyografik kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Belirlenen demografik, sistemik ve radyografik sınıflamalara göre hasta sayıları araştırılarak yıllara ve toplam sayılara göre tablolar oluşturulmuştur. Veriler IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 yazılımı ve Excel programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: 2013-2019 yılları arasında başvuru yapan kadın sayısı erkeklerin sayısından istatistiksel olarak anlamı derecede fazla bulunmuştur. ADÇR kliniğine başvuran tüm hastaların yaşa göre dağılımı incelendiğinde başvuru yapan hastalar 15 ve üzerindeki hastalardır ve bu hastaların %29,3'ü 30-44 yaş grubunda olup en fazla orana sahip olduğu gözlenmiştir. Radyografik verilere bakıldığında ise en çok alınan radyografın panoramik radyograf olduğu görülmüştür (%90). Sonuç: Anamnez kayıtları sayesinde çalışmanın yapıldığı bölgenin sistemik hastalık karakteristiği ortaya konmuştur ve bu durum teşhis ve tedavi planlamasında yol gösterici olmaktadır. En fazla istenen radyografi çeşitleri ve en çok radyograf isteminde bulunan klinikler belirlenmiştir. Böylece bölüm içi ve bölümler arası işleyişte iyileştirici düzenlemelere gidilebilecektir. Panoramik radyograflarda sık görülen teşhislerin belirlenmesi ile belirli yaş ve cinsiyet gruplarındaki hastalarda dikkat edilmesi gereken hususlar netleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Anamnesis, extraoral-intraoral examination, radiographic examination and other special examination methods are used for the diagnosis of diseases seen in the oral and maxillofacial region. The aim of this thesis study is to examine the existing radiographic data and anamnesis records of the patients who applied to the Akdeniz University Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Radiology (OMR) clinic, and to establish the demographic, systemic and radiographic characteristics of the patients. Method: The anamnesis and diagnosis records of the patients who applied to the OMR clinic between 01.01.2013-31.12.2019, and the radiographic records of the patients referred to the x-ray department were retrospectively analyzed. Tables were created according to years and total numbers by investigating the number of patients according to the demographic, systemic and radiographic classifications. Data IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. It was analyzed using 1989, 2010 software and Excel program. Results: The number of women applying between 2013 and 2019 was statistically significantly higher than the number of men. When the distribution of all patients who applied to the OMR clinic by age was examined, it was observed that the patients who applied were 15 and over and 29.3% of these patients were in the 30-44 age group and had the highest rate. When looking at the radiographic data, it was seen that the most taken radiography was panoramic radiography (90%). Conclusion: Thanks to the anamnesis records, the systemic disease characteristics of the area where the study was performed were revealed, and this situation guides the diagnosis and treatment planning. The most desired radiograph types and the clinics that requested the most radiography were determined. Thus, improvements can be made in the operation within and between departments. With the determination of common diagnoses on panoramic radiographs, the issues to be considered in patients of certain age and gender groups have been clarified.