Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma başarılarının ve hatalarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
English analysis of the writing success and errors of students learning in a foreign language in terms of different variables
  1. Tez No: 668807
  2. Yazar: HATİCE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı öğrencilerin yazılı anlatımları ile yazılı anlatımlarındaki başarılarını farklı değişkenlere göre incelemektir. Araştırma, nicel araştırma deseninde betimsel araştırma yöntemi kullanılarak ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Konya'nın merkez Karatay ilçesinde bulunan resmî ortaokullarda (5, 6, 7, 8.) öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilip 2507 öğrenci arasından tesadüfi örneklem alınarak belirlenen 332 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırma sürecinde ölçme aracı olarak kişisel bilgi formu, kompozisyon kâğıtları ve dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Öğrenciler tarafından yazılan kompozisyonlar önce nicel olarak SPSS 22.0 ile betimsel istatistik, Kolmogorov Smirnov (K-S), Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Dunnet T3 kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the written expressions and their success in writing according to different variables. The research was designed in rational survey model by using descriptive research method in quantitative research design. The universe of study consists of foreign students studying in official secondary schools (5, 6, 7, 8) in the central district of Karatay in Konya in the 2019-2020 academic year. In the study, sampling was used and random sampling among 2507 students was taken and 332 students were identified. Personal information form, information sheets and rubric was used as the research exam tool. The compositions written by the students were first analyzed quantitatively using SPSS 22.0 and descriptive statistics, Kolmogorov Smirnov (K-S), Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Dunnet T3.