Astım ve KOAH hastalarında maksiller sinüs volumetrisinin ve sinonazal patolojilerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of maxillary sinus volumetry and sinonasal pathologies in asthma and COPD patients using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 920112
  2. Yazar: ALİ RASAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİ YARDIMCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve astım hastalarında sinonazal bölgedeki patolojilerin görülme sıklığını ve aynı zamanda bu hastaların maksiller sinüslerindeki volümetrik değişimi incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada 2021-2024 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na başvuran, Dentasist sisteminde kaydı mevcut olan 40 astım, 40 KOAH ve 40 sağlıklı, 18-85 yaş aralığında, çeşitli sebeplerle konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri elde edilen 120 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. KIBT kullanılarak morfometrik değerlendirilme yapılmış aynı zamanda görüntü verileri 3DSlicer programına aktarılarak maksiller sinüslerin hacim ve alan bulgusu incelenmiştir. Elde edilen bulgular, gruplar arasında yaş, cinsiyet, dişsizlik sınıflaması, morfolojik özellik durumuna istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Volümetrik değerlendirmede astım hastalarının maksiller sinüs hacim ve alan değerleri her iki gruba kıyasla anlamlı derecede düşük çıkmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the incidence of pathologies in the sinonasal region in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and asthma, as well as the volumetric change in the maxillary sinuses of these patients. Method: In this study, 120 participants, 40 asthma, 40 COPD and 40 healthy patients aged 18-85 years, 40 with asthma, 40 with COPD and 40 with COPD, who were registered in the Dentasist system and whose Cone Beam Computed Tomography (CIBT) images were obtained for various reasons, who applied to Akdeniz University Faculty of Dentistry, Department of Oral, Dental and Maxillofacial Radiology between 2021 and 2024, were included in the study. Morphometric evaluation was performed using CIBT and the volume of the maxillary sinuses was examined by transferring the image data to the 3D Slicer program. The findings were statistically evaluated according to age, gender, edentulousness classification and morphologic characteristics between the groups. Results: In volumetric evaluation, maxillary sinus volume and area values of asthma patients were significantly lower than both groups (p0.05).