Farklı dijital radyolojik tekniklerle elde edilen görüntülerde fraktal analiz metodunun ve fraktal boyutun ex vivo değerlendirilmesi
Ex vivo evaluation of fractal analysis method and fractal dimension on images acquired by different digital radiological techniques
- Tez No: 725522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİ YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Radyolojik değerlendirme, diş hekimliği pratiğinde önemli bir yere sahiptir. Sert doku hakkında zengin bilgiler sunan çeşitli görüntüleme yöntemleri vardır. Son yıllarda yapılan radyografik analizler de radyografik değerlendirmeye ayrı bir boyut kazandırmıştır. Bu analizlerden birisi olan fraktal analiz (FA) metodu kemik yapının objektif olarak değerlendirilmesini mümkün kılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, farklı radyofrafik görüntülerden elde edilen fraktal boyutu (FB) değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Çalışma için 15 adet koyun hemimandibulası; periapikal, panoramik radyografik cihazlarla ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile iki farklı modda (standart ve yüksek çözünürlüklü) görüntülenmiştir. Görüntülerde, angulus mandibulada belirlenen ilgi alanı üzerinde FA uygulanmıştır. Veriler Jamovi 1.6.23 istatistik paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Radiological examination has an important role in dental practice.There are several imaging methods that provide diverse information about hard tissue. In recent years, radiographic analyzes have brought a novel aspect to radiographic evaluation. One of these analyzes, the fractal analysis (FA) method, made it possible to evaluate the bone structure objectively. The aim of this thesis is to evaluate the fractal dimension (FB) obtained from different radiographic images. Method: This study was carried out at Akdeniz University Faculty of Dentistry, Department of Oral, Dental and Maxillofacial Radiology. For this study, 15 sheep hemimandibulae; were imaged with periapical, panoramic radiographic devices and cone-beam computed tomography (CBCT) in two different modes (standard and high resolution). In the images, FA was applied on the region of interest determined on the angulus mandible. The data were analyzed in the Jamovi 1.6.23 statistical package program. A p value of