Bazı grafların C_m-supermagic etiketlemeleri üzerine
On C_m-supermagic labellings of some graph
  1. Tez No: 668814
  2. Yazar: EBRU EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Graf etiketleme (graph labeling veya valuation), graf elemanlarını (düğümleri veya ayrıtları) sayılara, genellikle de pozitif tamsayılara eşleyen bir fonksiyondur. Tanım kümesi düğümlerden oluşan etiketlemelere düğüm-etiketleme (vertex-labeling), ayrıtlardan oluşan etiketlemelere de ayrıt-etiketleme (edge-labeling) adı verilir. Eğer tanım kümesi hem düğüm hem de ayrıtlardan oluşuyor ise bu etiketlemeler toplam etiketleme (total-labeling) olarak adlandırılır. Literatürde çok farklı çeşitlerde etiketlemeler mevcuttur. Bunlardan bazıları: Harmonious, cordial, graceful, antimagic ve H-(super)magic gibi. Bu tez çalışmasının amacı, n yapraklı, s parçalı m-poligonal kitap-yılan grafını tanıtıp, bu grafın,C_m m ayrıt ve m düğümden oluşan dairesel graf olmak üzere C_m-supermagic etiketlemeye sahip olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
Graph labeling or valuation is a function that maps graf elements (vertexes or edges) to numbers, usually positive integers. The labeling of the set of vertexes is called vertex-labeling, and the labeling of the edges is called edge-labeling. If the set of definitions consists of both vertexes and edges, these labelings are called total-labeling. There are many different types of labeling in the literature. Some of them are: Harmonious, cordial, graceful, antimagic and H-(super) magic. The purpose of this thesis is to introduce the n-leaf, s-part m-polygonal book-snake graph, and show that this graph has C_m-supermagic labeling, where C_m is a circular graph consisting of m edges and m vertexes.