İnley tutuculu monolitik zirkonya sabit dental protezlerde farklı tasarımların kırılma dayanımına etkisi
Effect of different designs on the fracture resistance of inlay-retained monolithic zirconia fixed dental dentures
- Tez No: 668815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BEGÜM BÜYÜKERKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; farklı tasarımlardaki monolitik zirkonyadan üretilen yaşlandırılmış inley destekli sabit protezlerin, farklı simantasyon disiplinleri uygulanması sonucu kırılmaya karşı dayanıklılığının incelenmesidir. Bu amaçla, standart inley restorasyonların destek olarak kullanıldığı çok üyeli sabit protezler ve bu tasarımların modifiye edilmesi ile üretilmiş kanat destekli restorasyonlardan dört grup elde edilmiştir (MO-DO, MOD-MOD, KMO-KDO, KMOD-KMOD). Her grupta 16 örnek olacak şekilde 64 örnek üretilmiş ve her grup, MDP monomeri içeren rezin siman ve zirkonya yüzeyinin MDP içerikli primer ön uygulamasından sonra MDP monomeri içermeyen bir universal rezin siman kullanılarak iki altgruba ayrılmıştır (n=8). Örneklerin simantasyon sonrası 600 000 devirlik çiğneme simülatöründe termal siklus ile birlikte yaşlandırılmasının ardından kırılma dayanımları ölçülmüştür. İstatistiksel analizde; grup-alt grup etkileşimi tek yönlü Anova, gruplar arası çoklu karşılaştırma Bonferroni ve alt gruplar arasındaki etkileşim bağımsız örnek t testi kullanılarak incelenmiştir. (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the fracture strength of aged inlay-retained fixed dental prostheses produced from monolithic zirconia in different designs as a result of applying different cementation disciplines. For this purpose, four groups (MO-DO, MOD-MOD, KMO-KDO, KMOD-KMOD) were obtained from fixed dental prostheses using standard inlay restorations and wing-supported restorations produced by modifying these designs. 64 samples were produced, with 16 samples in each group. Each of the groups was divided into two categories using a MDP-monomer-containing resin cement and a MDP-containing primer pretreatment of the zirconia surface followed by a universal resin cement without MDP monomer (n=8). After aging the samples together with the thermal in the chewing simulator of 600 000 rpm after cementation, their fracture strength was measured. As statistical analysis; One-way Anova was used for group-category interaction, Bonferroni test for multiple comparison between groups, and independent sample t test for interaction between categories (p0.05).