Demir eksikliği anemisi ve vitamin D eksikliği / yetersizliği tanısı alan hastalarda demir tedavisi sonrasında 25(OH)D3 düzeylerindeki değişim
Changes in 25(OH)d3 levels after iron treatment in patients diagnosed with iron deficiency anemia and vitamin D deficiency / insufficiency
- Tez No: 668827
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Son yıllarda vitamin D eksikliği ve demir eksikliği dünya genelinde nüfusun büyük bir çoğunluğunu etkileyen halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki hastalık arasındaki ilişkiyi inceleyen çok sayıda çalışma mevcuttur. Birçok çalışmacı demir eksikliği ile vitamin D eksikliği arasında bir ilişki olduğunu kabul etmektedir. Ancak bu ilişkinin yönü ve nedenselliği hakkında kesin bir bilgi henüz sağlanamamıştır. Biz çalışmamızda demir eksikliği anemisi ve vitamin D eksikliği olan hastaların, demir tedavisi sonrasında vitamin D düzeylerinde olan değişimi incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamız 15.07.2020-15.01.2021 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları polikliniklerine başvuran 18-40 yaş arası 54 katılımcı ile tamamlandı. Hemoglobin değeri 0,05). Tedavi öncesi ve sonrası D vitamini düzeylerindeki değişiklik (Δ D vitamini) ile hemoglobin (Δ hemoglobin) ve ferritin düzeylerindeki değişiklik (Δ ferritin) arasında anlamlı bir korelasyon ilişkisi saptanmıştır (p0,05). Sonuç: Demir tedavisinin, demir eksikliği ve vitamin D eksikliği bulunan hastaların vitamin D düzeylerinde anlamlı bir değişiklik yapmadığını saptadık (p>0,05). Bu ikili arasındaki ilişkinin daha net ortaya konulması için yapılacak çalışmalara ve literatüre katkı sağladığımız kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, vitamin D deficiency and iron deficiency have been considered public health issue affecting majority of the population worldwide. Many studies are examining the relationship between both diseases. Although many researchers agree that there is a relationship between iron and vitamin D deficiency, there is no evidence for the direction and causality of this relationship, yet. In our study, we aimed to examine the change in vitamin D levels in patients with iron deficiency anemia and vitamin D deficiency after iron treatment. Material and Method: Our study was completed with 54 participants between the ages of 18-40 who applied to Ankara Training and Research Hospital Internal Medicine outpatient clinics between 15.07.2020-15.01.2021. Patients with hemoglobin value 0,05). A significant correlation was found between the changes in vitamin D levels before and after treatment and the changes in hemoglobin and ferritin levels before and after treatment (p 0,05). Conclusion: We determined that iron treatment did not cause a significant change in vitamin D levels in patients with iron and vitamin D deficiency (p> 0,05). We believe that we contribute to the studies and the literature to reveal the relationship between these two more clearly.